<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Émile Zola

U ŠTĚSTÍ DAM
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

V románu z obchodního prostředí U Štěstí dam autor vylíčil nejen uspořádání, vývoj a především život ve velkém pařížském obchodním domě, ale i rozmanité tváře žen, jež jsou jeho zákaznicemi, i množství lidských osudů jeho zaměstnanců v čele s mladou a půvabnou prodavačkou Denisou.

Mladá dívka Denisa, které zemřeli rodiče, přijíždí se svými dvěma bratry - malým Pepíčkem a starším Janem do Paříže. Pochází z venkova, ale měla strach, že své bratry neuživí. Proto se vydala za svým strýčkem Baudem, jenž jí už před rokem nabízel práci. Strýc vlastní malý krámek s látkami v centru Paříže. Baudu ji však zaměstnat nemůže. Všechny své prodavače již propustil až na snoubence své dcery Jenůfky Colombana. Zákazníky a také tržby přebírá všem malým obchodníkům velikán ŠTĚSTÍ DAM. Majitel pan Mouret získal obchodní dům dědictvím po své zesnulé manželce. Je znám jako lamač dívčích srdcí, ale žádná ho ještě neočarovala natolik, aby s ní zůstal napořád.

Denise nezbývá nic jiného, než se ucházet o místo prodavačky u Štěstí dam. Malého Pepíčka nechává za měsíční poplatek u paní, která si hlídáním dětí přivydělává. Jana poslala do učení. Za stravu a ubytování začíná Denisa pracovat v oddělení s látkami. Za malé prémie z prodeje sotva stačí platit za Pepíčka a Jana, a tak si nemůže dovolit ani nové šaty a boty. Panu Mouretovi je Denisa už od prvního setkání velmi sympatická, ale prodavačkám je trnem v oku. Posmívají se jí za její staré a ošuntělé šaty. V jiném oddělení má pouze jednu přítelkyni Pavlu. Štěstí dam se neustále rozrůstá o nová oddělení a zvyšuje svůj roční obrat. V zimním období, kdy klesají tržby, už není potřeba tolik zaměstnanců, a tak dochází k propouštění. Denisa je mezi nimi a nemá kam jít. Strýčka nechce zatěžovat svými problémy, a tak hledá levný podnájem. V domě blízko Štěstí dam objeví malý pokojík k pronajmutí. Nemá už peníze a musí si vzít svého malého bratra k sobě. Žije ve velké bídě a dokonce někdy nemá ani co jíst. Majitel domu pan Bourras se nad hodnou Denisou slituje a i přesto, že mu obchody nekvetou, nabídne jí práci. Pan Bourras dlouhou dobu odolává náporu pana Moureta, který chce jeho starý dům koupit, aby rozšířil prostory obchodního domu. Bourras dokonce nechá za své poslední úspory dům opravit, aby nalákal zákazníky. Vše je marné a nakonec je nucen dům prodat.

Jednoho dne, když je Denisa s Pepíčkem na procházce v parku, potká pana Moureta, který je na cestě ke své bohaté milence. Dají se spolu do řeči a on se jí omlouvá a nabídne jí znovu místo u Štěstí dam. Denisa příjme a vrací se zpět. Pan Mouret ji povýší na místo vedoucí oddělení. Denisa už není terčem posměchu a všechny prodavačky v oddělení ji respektují. Jeden z prodavačů je do Denisy zamilovaný, ale ta ho odmítá, protože ve skrytu duše tajně miluje pana Moureta. Při večeři u strýčka Baudeho se jí její sestřenka Jenůfka zdá nemocná a smutná. Dozvídá se, že Jenůfka tuší, že její snoubenec Colomban je zamilovaný do Kláry, prodavačky ze Štěstí dam. Jednoho dne dostane Denisa od pana Moureta dopis s pozváním na večeři. Zvěsti o tomto pozvání kolují po celém obchodním domě a dokonce prodavači uzavírají sázky, zda pozvání příjme a panu Mouretovi podlehne. Ale Denisa přes všechno odmítá.

Mezitím Colomban od Jenůfky uteče a ta z žalu umírá. O několik dní později umírá i její matka a Baudu zůstává sám. Pavla, přítelkyně Denisy, ji domlouvá, že jestli pana Moureta miluje, tak ať je s ním, protože je bohatý a bude se mít dobře. Denisa si ale myslí, že pokud podlehne, bude pro něj jen zábavou na pár dní. Neustálé naléhání pana Moureta a řeči kolující po celém obchodě Denisa už nemůže vydržet a chce se vrátit zpět na venkov. Avšak pan Mouret Denisu doopravdy miluje a chce si ji vzít a starat se i o její bratry. Nakonec Denisa panu Mouretovi vyzná svou lásku a slíbí mu, že po měsíci stráveném na venkově si pro ni může přijet a ona se stane jeho ženou.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist