NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Václav Hrabě


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Václav Hrabě
[13.6.1940-5.3.1965]

Václav Hrabě - fotografie
[1] [2] [3]

Syn zaměstnance ČSD se narodil v Příbrami, mládí prožil v Lochovicích na Hořovicku, kde je také pohřben. Maturoval na jedenáctileté střední škole v Hořovicích (1957), zde se také na hudební škole učil hře na housle, klarinet a saxofon, a také komponovat. Se studentskými hudebními soubory i koncertoval (Reduta, Olympik aj.). Do 1961 studoval češtinu a dějepis na Vysoké škole pedagogické v Praze, absolvoval 1963. Po návratu z vojenské služby působil v Praze jako pomocný dělník, knihovník v Městské lidové knihovně a vychovatel v učňovském středisku v Praze-Vysočanech. Byl rovněž lektorem poezie v časopise Tvář. V roce 1964 pracoval v poetické kavárně Viola, na podzim téhož roku se stal učitelem na ZDŠ v Praze 5. Zemřel nešťastnou náhodou na otravu kysličníkem uhelnatým.
Debutoval roku 1962 v časopise Univerzita Karlova a ve vojenských periodikách Zápisník a Čs. voják. Básněmi i publicistikou dále přispíval mj. do Tváře a Divokého vína. Jeho verše byly recitovány ve Viole, v Malém divadle hudby a poezie v Brně. Za svého života knižně nepublikoval, všechny soubory byly jednotlivými editory sestaveny posmrtně a podle různých hledisek. Po jeho smrti byly jeho verše publikovány v Mladém víně, sporadicky i v dalších časopisech, 1965-67 se staly podkladem poetického pásma Stop-time litvínovského Docela malého divadla (1967 vyšlo též jako bibliofilie). Některé Hrabětovy texty byly zhudebněny M. Dvořákem, v 70. a 80. letech byly jeho verše zhudebňovány častěji, především V. Mišíkem (LP Pár tónů, které přebývají, 1989).
Více než osmdesát básnických čísel Hrabětovy umělecké pozůstalosti (i jediná dochovaná povídka Horečka) je výrazem generačního pocitu doby. Základními inspiračními zdroji jsou dvacetiletému autorovi intenzivně vnímaný osobní prožitek (milostné naplnění i rozchod s milou, přátelství, vojenská služba) a jazz. Autentičnost prožívání skutečnosti je podložena bluesovou dikcí volného verše. V tématické rovině je pak zdůrazněna nesouhlasným postojem k měšťácké pseudomorálce, který je někdy doprovázen provokujícím gestem: protikladnou hodnotou je zde vědomě riskantní otevřenost pocitového světa jako jediná možná alternativa autentického života Hrabětova lyrického subjektu. To vše, spolu se zpívanou podobou některých textů, stojí v základech velké čtenářské obliby Hrabětovy poezie v 70. a 80. letech.

Další životopisy: [1] [2] [3] [4] [5

  
  

 

Blues - Hrabě Václav, Baňka Pavel
 
 
cena původní: 245 Kč
cena: 216 Kč
Blues - Hrabě Václav, Baňka Pavel
Slovník Bohumila Hrabala + CD - Cvrček Václav, Čermák František
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 494 Kč
Slovník Bohumila Hrabala + CD - Cvrček Václav, Čermák František
Horečka - Hrabě Václav
 
 
cena původní: 165 Kč
cena: 139 Kč
Horečka - Hrabě Václav

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist