Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jane Austenová


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jane Austen - životopis

Jane Austen
[16.12.1775-18.7.1817]

Anglická spisovatelka, zakladatelka moderního rodinného románu v anglické literatuře.

Jane Austenová se narodila roku 1775 ve Steventonu v hrabství Hampshire do rodiny duchovního, měla 7 sourozenců. Studovala krátce na soukromých středních školách v Oxfordu, v Southamptonu a posléze v dívčí internátní škole v Reading (hrabství Berkshire). Na svou dobu se jí dostalo poměrně kvalitního vzdělání. Další vzdělání a vztah k literatuře pak získala především četbou anglických a cizích autorů.

Po ukončení studií byla Jane, stejně jako všechny tehdejší dívky ze slušných rodin, uvedena do společnosti. Její pozdější život se tedy točil okolo v té době pro ženy přiměřených povinností a radovánek. Plesy, návštěvy známých a občasné cesty do Londýna byly výplní veškerého času až do konce života. Roku 1801 se celá rodina přestěhovala do lázeňského města Bath v západní Anglii. Zde žili do roku 1805, kdy zemřel Janin otec, od té doby se Jane ještě několikrát přestěhovala.

V pozdějších letech života Jane velmi trápilo chatrné zdraví, které ji dovedlo do Winchesteru. V létě roku 1817 své nemoci podlehla. Pochována je v místní katedrále.

Pro úzký okruh rodiny psala Jane Austenová již od patnácti let krátké prózy, básně i dramatické scény. Nikdy se neprovdala, po smrti otce žila s matkou a sestrou v Southamptonu, později v Chawtonu. Zde se věnovala rozsáhlejší tvorbě, připravovala se k vydání svých děl, většinu z nich několikrát přepracovávala.

Jane Austenová je zakladatelkou rodinného románu (například Rozum a cit, Emma  , Pýcha a předsudek  ). Díky svému realistickému pohledu na svět ji řadíme k realistům, ač tvořila v době romantismu. Ve svých dílech zachycovala život venkovských vyšších vrstev. Hlavními postavami jejích děl jsou obvykle inteligentní, morálně silné hrdinky, které ostře kontrastují s pošetilostí svého okolí.

Dílo Austenové vycházelo za jejího života anonymně, s jejím jménem byla vydávána až po její smrti. Plného pochopení dosáhla až ve dvacátém století.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist