Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Ray Bradbury


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Raymond Douglas Bradbury - životopis

Raymond Douglas Bradbury
[22.8.1920-5.6.2012]
Raymond Douglas Bradbury - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Raymond Douglas Bradbury, americký romanopisec, povídkář, scénárista a esejista se narodil ve státě Illinois roku 1920. Byl třetím synem Leonarda Spauldinga Bradburyho a švédské imigrantky Esther Marie Moberg Bradburyové.

Tužku a papír, za účelem psaní příběhů, vzal, podle svých slov, poprvé do ruky v jedenácti letech (1931). Rok na to se s rodinou přestěhoval do Arizony, kde pobýval sice krátce, ale v prériích Arizony strávil nejkrásnější chvíle svého života. V tomto období obdržel od svých rodičů i svůj první psací stroj. Rok 1934 mu přinesl další stěhování, tentokrát do kalifornského Los Angeles. Už o tři roky později se stal členem "Los Angeles Science Fiction League". Za asistence tohoto sdružení začal vydávat svůj první fanzin, nesoucí název Futuria Fantasia.

Středoškolské studium dovršil Bradbury v roce 1938, tím však své formální vzdělání také dokončil. První prodanou povídku Pendulum napsal ve spolupráci s Henry Hassem. Na jeho jednadvacáté narozeniny v srpnu 1941. Objevila se v magazínu Super Science Stories. Následující rok vyšla jeho povídka The Lake, která byla první prací vyznačující se autorovými charakteritickými literárními rysy. V roce 1943 přijal práci kamelota a začal se věnovat psaní povídek pro četná periodika na plný úvazek. Povídka The Big Black and White Game byla čtenáři vybrána jako Nejlepší americká krátká povídka roku 1945.

Rok 1947 přinesl několik dalších zlomových událostí. Oženil se s Marguerite McClureovou a vyšla mu jeho první sbírka povídek Dark Carnival.

Bradbury řekl, že se naučil psát až připomínáním si vlastních zkušeností. Což je zajisté pravda, neboť mnoho z jeho povídek je inspirováno dětstvím v Illinois. Například povídka The Jar (Weird Tales, 1944) je založena na tom, že v dětství viděl naložené lidské embryo, při karnevalovém představení.

Po vydání sbírky Dark Carnival přesměroval Ray Bradbury svou tvorbu k filozofické science fiction. Zejména stěžejní dílo The Martian Chronicles (1950, česky Marťanská kronika, 1959), vyrostlé na Bradburyho vlastních filozofických názorech a znepokojením nad budoucností lidskosti člověka. Marťanské kroniky odráží převládající úzkost Ameriky v raném atomovém věku padesátých let. Strachu z atomové války, politických postojů cizích národů, reakcí proti rasismu a cenzuře apod.

V současnosti žije Ray Bradbury v Los Angeles, těší se skvělému zdraví, bystrému úsudku a oblibě u fanů i novinářů. Stále je aktivním spisovatelem a navštěvuje vysoké školy, aktivní je i v hnutích proti cenzuře v mediích a literatuře. V Americe je považován za jednoho z předních představitelů hlavního proudu literatury a podle toho je v posledních letech po zásluze oceňován prestižními národními cenami (o tom svědčí fotografie výše, ve společnosti George Bushe).

Braduryho čtyři dospělé dcery mají už spoustu vlastních dětí. V neděli rád maluje a projevuje i sběratelskou vášeň pro mexické artefakty. Stále se nepřiklonil k počítači a internetu. K psaní a životu bohatě stačí telefonní linka a psací stroj.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist