Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

David Brin


[životopis] [dílo] [odkazy

 

David Glen Brin - životopis

David Glen Brin
[9.10.1950]
David Glen Brin - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

David Brin, spisovatel, veřejný mluvčí a vědec v jedné osobě, se narodil v roce 1950 v Glendale (Kalifornie). Dostalo se mu značně různorodého vzdělání. Nejdříve získal titul bakaláře vědy (z astrofyziky) na Caltechu a začal pracovat jako inženýr ve výzkumu (v Hughes Aircraft Research Labs). Zároveň ještě studoval, a stal se magistrem v elektroinženýrství (1977). Ani to mu však nestačilo, a tak se od roku 1981 může pyšnit doktorátem z fyziky, který získal na University of California v San Diegu. Posléze, ještě než se od roku 1986 stal spisovatelem na volné noze, učil několik let fyziku a psaní na téže univerzitě.

Tou dobou však již byl známým sci-fi spisovatelem. Nejdříve vydal v roce 1980 knihu Sundriver (č. Sluneční poutník), ve které dal vzniknout základům svého vesmíru, v němž se odehrávají i některé další jeho romány. A hned další kniha, Startide Rising (1983, u nás Hvězdný příliv), která na Slunečního poutníka volně navazuje, získala všechny tři nejznámější ceny - Hugo, Nebula, i Locus. Následovaly romány The Practice Effect (1984, č. Praktický efekt), a The Postman (1985, č. Pošťák), který se později stal námětem pro film Kevina Costnera ("Pošťák", u nás "Posel budoucnosti"). Poté už byla sláva i finanční přínosy dostačující na to, aby se Brin mohl stát profesionálním spisovatelem.

Z dalších jeho děl je nutné vyjmenovat ještě The Uplift War (1987, č. Válka pozvednutých, ceny Hugo a Locus), kterou rozšířil řadu knih o "pozvednutých" na trilogii. Roku 1989 napsal ekologický thriller Earth, který předpovídal hrozbu globálního oteplování, kybernetické hrozby, trendy podobné www atd. Jeho novely a romány se dočkaly překladů do více než dvaceti jazyků.

V devadesátých letech napsal další tři díly, které tvoří tzv. New Uplift Trilogy. David Brin samozřejmě píše i dále, věnuje se však rovněž editorské výpomoci mladým autorům. Jednou z jeho novějších knih je Foundation's Triumph (č. Vítězství Nadace), kterou uzavírá trilogii nových románů o Asimovově Nadaci, jejíž první dva díly napsali jiní známí autoři - Gregory Benford a Greg Bear.

Brin pravidelně publikuje i povídky, píše vědeckopopulární literaturu, a dokonce spolupracoval na dvou počítačových hrách. Jeho dílo nezasahuje pouze do žánru sci-fi, ale jedna z jeho knih The Transparent Society se zabývá rozborem možností i hrozeb v technologicky vyspělé společnosti současného informačního věku. Po Costnerově propadáku "Pošťák" (se kterým ovšem neměl nic společného, jen napsal románovou předlohu), se Paramount Pictures chystají zfilmovat jeho nejúspěšnější knihu - Startide Rising (Hvězdný příliv).

Brin žil také několik let ve Francii, a byl proto vděčným hostem Euroconů. Oženil se s Dr. Cheryl Ann Brigham, a mají spolu dva syny a dceru. V současné době žijí v kalifornském okrese San Diego.

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist