Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

William Burroughs


[životopis] [dílo] [odkazy

 

William Seward Burroughs - životopis

William Seward Burroughs
[5.2.1914-2.8.1997]
William Seward Burroughs - fotografie
[1] [2] [3] [4]

William Seward Burroughs vyrůstal v St. Louis, stát Missouri, kde se narodil 5.2. roku 1914. Neexistoval zákaz, který by se nebál porušit. Měl rád zbraně a zločin. Nedokázal zapadnout do společnosti normálních lidí. Jeho rodiče to akceptovali. Po absolvování Harwardovy univerzity ho rodiče nadále finančně podporovali v jeho experimentování s různými životními styly.
Burroughs se připojil ke skupince mladých nepřízbusobivých studentů Kolumbijské univerzity, kde se seznámil s A. Ginsbergem, J. Kerouacem a jeho budoucí manželkou Joan Vollmer Adams. Burroughs byl z nich nejstarší, ale získal si jejich sympatie svojí přirozenou inteligencí a cynismem.
Svoji první knihu napsal až někdy po třicátém roku svého života a to jen díky pobízení Kerouaca a Ginsberga. Byla to kniha Feťák (Junkie).
V šedesátých letech se odstěhoval do východního Texasu, kde se snažil žít jako farmář, pěstoval pomeranče, bavlnu a marihuanu. H. Huncle a Joan V. Adams se k němu připojili a žili životem plným drog. Jelikož byli stále pronásledováni zákonem pro jejich drogové aktivity, vzal Burroughs Joan a jejich dvě děti do Mexika, kde se stala věc, která mu změnila celý jeho život. Chtěl ukázat svoje mistrovské umění ve střelbě podobně jako Wiliam Tel sestřelení poháru z Joaniny hlavy. Jenže mu to nevyšlo a Joanu zabil.
Burroughs se od té doby toulal po celém světě, až se dostal do severní Afriky, kde v Tangere dospěl k vrcholnému stádiu své drogové závislosti. Prý si píchal až 40 gramů heroinu denně. Nakonec odjel do Anglie, kde podstopil odvykací kúru.
Modla beatnické generace - W.S. Burroughs, mnohými odsuzovaný, napadaný, občas zakazovaný se nakonec stal mistrem literatury inspirované drogami. V roce 1983 byl zvolený za člena American Academy of Arts and Letters.
Jako jeden z mála neatníků se nezajímal o budhismus, ale mnozí obdivují jeho silný důraz na osobní svobodu, i když neschvalují, jak naložil se svojí vlastní svobodou.

W.S.Burroughs zemřel 2.srpna roku 1997 ve věku 83 let. Poslední zápis (1.8.1997) v jeho deníku zněl: "Láska? Co je to? Nejpřirozenější lék proti bolesti. Který máme. LÁSKA."

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist