Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Joseph Heller


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Joseph Heller - životopis

Joseph Heller
[1.5.1924-12.12.1999]
Joseph Heller - fotografie
[1] [2]

Americký romanopisec a dramatik Joseph Heller se narodil v newyorkském Brooklynu roku 1923. Jeho rodiče byli židovští přistěhovalci z Ruska. Během druhé světové války působil v Evropě (na Korsice) u americké bombardovací letky.

Heller navštěvoval v letech 1948–1949 Kolumbijskou universitu v New Yorku, poté studoval v Anglii na Oxfordu. Po ukončení studií pracoval v několika reklamních agenturách a věnoval se psaní. Roku 1975 se stal mimořádným profesorem literatury City College v New Yorku.

Joseph Heller se proslavil hned svým prvním románem Hlava XXII o kapitánu Yossarianovi, v němž se svérázným černým humorem zobrazil absurditu válečné mašinérie (téma války se objevuje rovněž v Hellerově dramatické tvorbě).

V následujících prózách již Heller nedokázal překročit vlastní stín - dušezpytným monologem průměrného Američana 60. let, který není schopen uniknout prázdnotě života, satirou na pošetilé úsilí hlavního hrdiny uniknout rodině do sféry politického života, starozákonní látkou ani experimentálním historickým podobenstvím o úpadku umění nedosáhl kvality svého debutu.

Heller zemřel roku 1999 na infarkt.

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist