Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Franz Kafka


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Franz Kafka - životopis

Franz Kafka
[3.7.1883-3.6.1924]

1883 Franz Kafka narozen 3. července v Praze jako syn obchodníka Herrmanna a jeho ženy Julie (roz. Löwyové). Sestry Elli (1889), Valli (1890), Ottla (1892).

1889-1893 Obecná škola na Masném trhu.

1893-1901 Staroměstské Německé státní gymnasium. Rudolf Illový, Oskar Pollak. Rodina bydlí v Celetné ulici.

1901-1906 Studium na německé univerzitě v Praze. Germanistika (v 2. semestru), pak práva.

1902 Prázdniny v Libochovicích u Třešti (u strýce Siegfrieda, venkovského lékaře). První setkání s Maxem Brodem. Franz Bretano, "Kroužek v Louvru".

1904 Popsání jednoho zápasu. První pravidelné schůzky s Oskarem Baumem, Maxem Brodem a Felixem Weltschem. Letní prázdniny 1905 a 1906 v Cukmantlu.

1906 Promován doktorem práv. Advokatura, od října rok "právní praxe".

1907 Svatební přípravy na venkově. V říjnu nastupuje k "Assicurazioni generali". Rodina se stěhuje do Mikulášské třídy.

1908 Od července v "Dělnické úrazové pojišťovně" (až do penzionování v červenci 1922). První publikace osmi próz v časopise "Hyperion".

1909 Prázdniny s Maxem a Otto Brodem v Rivě. "Klub mladých".

1910 Začíná psát deník. Skupina židovských herců. Kroužek u Fantů.

1911 Úřední cesta do Frýdlantu a Liberce. Prázdniny u hornoitalských jezer s Maxem Brodem. Erlebašské sanatorium. Skupina židovských herců; Jizchak Löwy.

1912 Počátkem roku první skici k Nezvěstnému (Amerika). V červenci ve Výmaru (s Maxem Brodem), pak v Jungbornu. Srpen: sestavuje první knihu Rozjímání, která vychází v prosinci. První setkání s Felice Bauerovou. Září: Ortel. Září až leden 1913: Prvních sedm kapitol Nezvěstného. Říjen: začíná si dopisovat s Felice Bauerovou. Listopad/prosinec: Proměna. Prosinec: První veřejné čtení (v Praze, Ortel).

1913 Velikonoce: První návštěva u Felice Bauerové v Berlíně. Duben: Zahradnická práce v Tróji. Květen: Druhá návštěva v Berlíně; vychází Topič. Září: Vídeň, Benátky, Riva. "Švýcarka".

1914 Velikonoce v Berlíně. Červen: zasnoubení s Felice Bauerovou. Červenec: zrušení zásnub, cesta k Baltickému moři. Srpen: vlastní pokoj v Bílkově ulici. Začíná psát Proces. Říjen: V kárném táboře. Poslední kapitola Nezvěstného. - Grete Blochová.

1915 Leden: první shledání s Felice Bauerovou. Březen: pokoj v Dlouhé třídě. Cesta do Maďarska. Carl Sternheim postupuje Kafkovi Fontanovu cenu. Listopad: vychází Proměna.

1916 Červenec: s Felice Bauerovou v Mariánských Lázních. Září: vychází Ortel. Listopad: druhé veřejné čtení (v Mnichově, V kárném táboře). Pokoj ve Zlaté uličce. Svazek Venkovský lékař.

1917 Venkovský lékař. Březen: pokoj v Schönbornském paláci. Červenec: druhé zasnoubení s Felice Bauerovou. Září: zjištěna plicní tuberkulóza; stěhuje se do Siřemi k sestře Ottle. Prosinec: zrušení zásnub. - Podzim 1917 až jaro 1918: aforismy.

1918 Siřem. V létě Praha. Rumburk. V září v Trutnově. Od listopadu v Želízech. Julie Vohryzková.

1919 Želízy. Od jara znovu v Praze. Červen: vychází V kárném táboře. - Zasnoubení s Julií Vohryzkovou. Vychází Venkovský lékař. V listopadu v Želízech, Dopis otci, Minze E.

1920 On. - Gustav Janouch. Od dubna v Meranu; korespondence s Milenou Jesenskou. Vídeň. - Zrušení zásnub s Julií Vohryzkovou. V létě a na podzim v Praze; četné povídky (mezi nimi Poseidon, V noci, K otázce zákonů, Káča). Od prosince v Matliarech (v Tatrách). Robert Klopstock.

1921 Matliary. Na podzim zase v Praze. První žal.

1922 Únor v Špindlerově Mlýně, pak Praha, od konce července do polovice září v Plané u sestry Ottly. Leden až září: Zámek. Jaro: Umělec v hladovění. Léto: Výzkumy jednoho psa.

1923 Praha. V červenci v Müritz (Baltické moře); Dora Diamantová. - Želízy (Ottla). Od září v Berlíně. Říjen: Malá paní. V zimě: Doupě.

1924 Berlín. V březnu v Praze. Zpěvačka Josefina. Začátkem dubna odjíždí z Prahy. S Dorou Diamantovou a Robertem Klopstockem v sanatoriu v Kierlingu, kde Kafka 3. června umírá. 11. června pohřeb v Praze. V létě vychází sbírka čtyř povídek Umělec v hladovění.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist