Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Ken Kesey


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Ken Elton Kesey - životopis

Ken Elton Kesey
[17.9.1935-10.11.2001]
Ken Elton Kesey - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Ken Kesey se narodil roku 1935 ve Spojených Státech. Psát začal počátkem šedesátých let a hned jeho první kniha Vyhoďme ho z kola ven (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1962) se stala bestsellerem a to i díky filmovému zpracování Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1975. Kesey svým románem upozornil na prostředí ústavů pro duševně choré, v nichž jsou izolováni a převychováváni lidé, kteří se příliš odlišují od znormalizovaných občanů společnosti. Kritici tohoto autora zařadili do dnes už velmi početné řady amerických civilizačních kritiků, z nichž největší význam pro Keseyho měli zejména představitelé beatnické generace z let padesátých, konkrétně Jack Kerouac a William Burroughs. U nich našel inspiraci pro vzpouru jedince pro institucím a okolnímu světu.

Také ve svém druhém románu Tak mě někdy napadá (Sometimes a Great Notion, 1964) zůstal Kesey věrný tématu superhrdiny v moderním světě. Tato kniha je jakousi rodinnou kronikou mužného dřevařského rodu. V polovině šedesátých let se zdálo, že Kesey stojí na počátku neobyčejně úspěšné literární kariéry. Roku 1965 se však tehdy třicetiletý spisovatel dostal do rozporu se zákonem, když byl obviněn z přechovávání marihuany. Před soudem utekl do Mexika, ale po návratu byl zadržen a odsloužil si půl roku na pracovní farmě a ve vězení. Po odpykání trestu se však hned nevrátil k literatuře, jak by se u tak úspěšného mladého autora dalo očekávat. Rozhodl se, že své představy začne místo vypisování sám žít. Se skupinou „rozmarných šprýmařů“ (Merry Pranksters) se zabydlel v autobuse pestře pomalovaném barvami a vydal se s nimi na pouť po Americe. Není bez zajímavosti, že za volant zasedl blízký Kerouacův přítel Neal Cassady, který se stal předlohou pro Deana Moriartyho - jednu z hlavních postav Kerouacova románu Na cestě. Svědectví o cestách, řadě prožitků a experimentů Kena Keseyho podal v knižní reportáži Elektrosajkedelická matura (The Electric Kool-Aid Acid Test, 1968) představitel nového žurnalismu Tom Wolfe.

Kesey se k psaní vrací až počátkem sedmdesátých let. Nejprve pomáhal Paulu Krassnerovi s Posledním doplňkem k Celosvětovému katalogu (The Last Supplement to the Whole Earth Catalog, 1971) a pak uspořádává do svazku Keseyho výprodej (Kesey’s Garage Sale, 1973), což jsou jeho nové i starší, publikované i nepublikované prózy. Kritika přijala tuto knihu se smíšenými pocity. V roce 1976 napsal pro časopis Esquire působivou reportážní prózu Abdul a Ebeneze, v níž líčí zážitky z práce na vlastní malé dobytkářské farmě. Od té doby o sobě Kesey nenechával příliš slyšet a věnoval se především své rodině – manželce a čtyřem dětem, s nimiž žil v Oregonu.
O jeho první dva romány je však stále velký zájem, který se po jejich úspěšných filmových zpracováních ještě zvýšil. Tyto dva romány Keseyho řadí mezi typické spisovatele hnutí hippies let šedesátých.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist