Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Robert Ludlum


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Robert Ludlum - životopis

Robert Ludlum
[25.5.1927-12.3.2001]
Robert Ludlum - fotografie
[1] [2] [3]

Americký spisovatel Robert Ludlum se narodil roku 1927 v New Yorku. Jeho otec byl obchodník. Navštěvoval střední školu Cheshire Acacademy v Connectitu. Už v šestnácti letech hrál na Brodway, a to v komedii Junior Miss.

Po druhé světové válce (1945-1947) sloužil Ludlum u Námořní pěchoty. V roce 1951 získal titul bakaláře na Wesleyan University. V témže roce si vzal herečku Mary Ryduchaovou, se kterou měl tři děti. V padesátých letech se Ludlum uplatnil jako televizní i divadelní herec. V televizních hrách obvykle představoval právníka nebo vraha. Ludlum si rovněž zahrál Spartaka ve filmu Gladiátor (1954) nebo D'Estivela ve filmu podle hry G.B.Shawa Svatá Jana (Saint Joan).

V roce 1971 napsal Robert Ludlum svůj první román Dědictví Scarlattů (The Scarlatti Inheritance), který se zabýval finanční pomocí, kterou někteří "spojenečtí" průmyslníci poskytovali nacistům. Kniha se okamžitě stala bestsellerem. Ludlumovo další dílo Poslední úder Omegy (The Osterman Weekend, 1972) bylo v roce 1983 zfilmováno. Hlavní hrdina knihy, John Tanner, se stal jakýmsi Ludlumovým literárním prototypem: má štěstí a je vynalézavější, než jeho nepřátelé, má však potíže s tím někomu důvěřovat.

Od poloviny 70. let byl Ludlum už spisovatelem na plný úvazek. Přestěhoval se na Long Island, kde si koupil starou farmu, druhý domov měl na Floridě. Hodně cestoval, aby nasbíral podklady pro své romány, zejména si oblíbil Paříž.

Kniha Agent bez minulosti / Bourneova totožnost (The Bourne Identity, 1980) odstartovala řadu, v níž se Bourne jako zabiják ve službách amerických tajných služeb střetává se svým téměř nadlidským protivníkem - Carlosem (který má reálný předobraz ve venezuelském teroristovi I.R. Sánchezovi). Ludlum psal tak přesvědčivě a zasvěceně o praktikách tajných služeb, že ho nějakou dobu dokonce sledoval agent CIA, aby zjistil, jestli nemá nějaké tajné kontakty, od kterých by tyto informace získával. Ludlumova díla byla přeložena do více než 30 jazyků, na celém světe se zatím prodalo zhruba 300 miliónů jeho knih.

Robert Ludlum zemřel na infarkt roku 2001 v americkém městě Naples na Floridě.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist