Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Vilém Mrštík


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Vilém Mrštík - životopis

Vilém Mrštík
[14.5.1863-2.3.1912]

Vilém Mrštík, prozaik, dramatik, literární kritik a překladatel, byl významným představitelem českého dramatu 19. století. Narodil se roku 1863 v Jimramově jako druhý ze čtyř synů jihomoravského ševce. Jeho bratrem byl Alois Mrštík, rovněž spisovatel.

Část dětství prožil Vilém Mrštík v Ostrovačicích u Brna, kam se rodina přestěhovala. V Brně vystudoval gymnázium. V letech 1884-90 žil v Praze, kde chtěl studovat na malířské akademii, ale neměl na to dostatek finančních prostředků. Začal studova práva, po roce však studium ukončil a věnoval se literatuře a žurnalistice.

Vilém Mrštík publikoval v Rozhledech, Ruchu, Lumíru, Zlaté Praze, Národních listech, České revue, Moravskoslezské revue, České Thálii, Hlasu národa, Literárních listech, Pozoru, Světozor, Máji a dalších novinách. Patřil k návštěvníkům Masarykova univerzitního ruského kroužku. Spolupracoval s F. X. Šaldou, přispíval do časopisů jako literární a divadelní kritik. Mrštík byl také překladatelem z ruštiny a francouzštiny. V letech 1907-10 bratři Mrštíkové společně redigovali Moravskoslezskou revue.

Vilém Mrštík v roce 1889 opustil Prahu a z důvodu tísnivých existenční podmínek se nastěhoval k bratrovi do Divák u Hustopeče, kde Alois působil jako správce školy. Zde vytvořil všechna svá díla, spolu s manželkou Boženou bydlel v domku vedle školy. Do Divák za bratry Mrštíkovými jezdili mnozí čeští a moravští umělci. V roce 1895 podepsal Vilém Mrštík manifest České moderny. Vedl dlouholetou polemickou kampaň za záchranu pražských památek v asanačních pásmech.

Svůj život Vilém Mrštík ukončil roku 1912 sebevraždou, zřejmě z nenaplněné umělecké ctižádosti a kvůli podlomenému zdraví.

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist