Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Terry Pratchett


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Terence David John Pratchett - životopis

Terence David John Pratchett
[28.4.1948-12.3.2015]
Terence David John Pratchett - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Terry Pratchett se narodil v Buckinhamsiru v roce 1948. Tento anglický novinář a spisovatel, patřil mezi nejpopulárnější autory humoristických fantasy románů své doby.

V roce 1965 začal Pratchett pracovat jako novinář. Dělal vše, co žurnalistika nabízí, snad s výjimkou nedělních fotbalových zpráv. Podařilo se mu vyhnout všem dobrodružným zaměstnáním, kterými je většina spisovatelů přinucena se živit, aby měla vůbec o čem psát. V touze najít si klidné místečko se T. Pratchett stal tiskovým mluvčím Central Electricity Generating Board, což je společnost atomových elektráren. V roce 1987 zjistil, že ho psaní baví víc než skutečná práce, a od té chvíle se počet jeho děl vyjadřuje dvoumístnou číslicí, a mají své stálé místo na žebříčku bestsellerů.

Pratchett žil se svou manželkou Lynn a dcerou Rhiannou v Sommersetu a i přes svou velmi aktivní spisovatelskou činnost se stále živil novinářskou profesí, protože jak rád tvrdil, může tak pracovat v teple, suchu a nemusí zvedat nic těžkého. Dále prohlašoval, že psaní knih je největší legrace, jakou si může člověk užít sám. Jeho koníčkem bylo také pěstování masožravých rostlin.

Proslulost a četná uznání zajistila Pratchettovi zejména série Úžasná Zeměplocha (v anglickém originále Discworld), kterou začal vydávat v roce 1983 a čítá 4 desítky svazků. Každý z příběhů Terryho Pratchetta se vyznačuje nejen originálními postavičkami od svalnatých hrdinů (často s poněkud malým mozkem), přes mudrce, přihlouplé mágy, svérázné čarodějnice, mimozemšťany, nevrlé trpaslíky, prohnané pouliční obchodníky, naštvané bohy, a ne zrovna nejchytřejší šlechtice, až po mluvící stromy a kameny. Přitom ale nabízí vyprávění bez násilí a krveprolití, což je v žánru fantazy spíše výjimkou. Navíc se v jeho dílech tu a tam objeví narážka a zároveň parodie na klasické dílo. A právě díky tomuto lehkému stylu psaní a humorné fantazii se jeho knihy řadí mezi bestsellery. Některé příběhy zeměplošského cyklu se staly také divadelního a filmového zpracování.

Tvůrce fantaskního světa Úžasné Zeměplochy Terry Pratchett zemřel ve věku 66 let po několikaletém statečném boji s Alzheimerovou chorobou.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist