Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Mika Waltari


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Mika Toimi Waltari - životopis

Mika Toimi Waltari
[19.9.1908-26.8.1979]
Mika Toimi Waltari - fotografie
[1] [2] [3]

Pocházel z rodiny luteránského pastora, jeho otec však zemřel když bylo Mikovi 5 let. Začal studovat teologii, tu však nedokončil (během studií psal seminární práci o lásce pozemské a o lásce nebeské, což je motiv, který se objevuje v mnoha dalších dílech). Nakonec vystudoval filozofii, několik let pracoval jako žurnalista a záhy se začal věnovat spisovatelství. Do literatury vstoupil ve dvacátých letech jako básník a člen literární skupiny Tulenkantajat - Nositelé ohně (podle stejnojmenného sborníku, vydaného v roce 1925), jejíž se stal vůdčí osobností. Tato skupina se postavila proti dřívějšímu finskému tradicionalismu a propagovala orientaci na moderní evropské proudy.

Waltariho románový debut Velká iluze (1928) je v tomto smyslu románem programovým. Vrchol jeho předválečné tvorby pak představuje psychologický román z vesnického prostředí Cizinec přichází (1937, česky 1941).

Mika Waltari byl okouzlen dálkami, exotikou, svobodou, světem, který byl po první světové válce mladý a plný naděje. Ve třicátých letech se ve Waltariho dílech objevují tíživější tóny, které souvisejí nejen se špatnou mezinárodní situací Finska, kdy mnoho lidí žilo v bídě.

V pozdější době se Waltariho doménou stává historická próza: definitivní uznání a světovou proslulost mu získal román Egypťan Sinuhet (1946, česky poprvé 1965), přeložený do několika desítek jazyků, avšak i ostatní historické romány a povídky se setkaly se značným čtenářským ohlasem.

Waltari píše novely i větší díla ze současnosti, odehrávající se především v Helsinkách, městě, v němž Waltari prožil celý svůj život. V tzv. pokračování zimní války pracoval též pro finskou rozvědku a tak vznikají jeho dvě díla Pravda o Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Ve stínu Sovětské špionáže.

Waltari ale nepsal jen vážnou literaturu, byl neobyčejně plodný, psal romány, povídky, novely, pohádky, detektivky, divadelní a rozhlasové hry či filmové scénáře.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist