Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 10 elektronických knih (PDF+ePub)     za 437  219 Kč (-50%)

Náhodná ukázka:

A tak Esk s minimální námahou a jen zanedbatelnou lítostí opustila hory Beraní hlavy s jejich proměnlivým počasím a přidala se k Stvorům na jejich velké obchodní cestě dolů po Ankhu.

Ve skupině bylo asi třicet bárek a na každé jedna početná stvorská rodina. Každá bárka vezla jiný náklad a všechny se držely pohromadě, byl spojeny lany. Když dostali chuť na společenský život, prostě si přitáhli nejbližší bárku a přeskočili na její palubu.

Esk se zabydlela v kůžích. Bylo tam teplo, kůže vydávaly pach, který jí maličko připomínal bábinu chalupu, a co bylo nejdůležitější, dávaly jí velký díl soukromí.

Měla starosti.

Magie se jí bezpochyby začal vymykat zpod kontroly. Nepokoušela se žádnou magii provozovat. Ona se kolem ní prostě děla. A cítila taky, že kdyby tu lidé kolem ní zjistili, nebyli by z toho příliš nadšení.

Znamenalo to například, že když třeba myla nádobí, musela šplouchat a cákat, aby zakryla skutečnost, že se nádobí myje samo, když zašívala nebo štupovala, musela to dělat někde ve skrytém koutku paluby, aby si nikdo nevšiml, že okraje děr a prodřenin se zavírají jako... jako kouzlem. Třetí den ráno, když se vzbudila, zjistila, že několik ovčích kůží kolem síta, kde ukryla hůl, se během noci vyčistilo, vyčesalo a spředlo do úhledných přaden.

Úpěnlivě zaháněla z hlavy sebemenší myšlenku na oheň.

Jenže cesta měla na druhé straně i své klady. Každý mírný ohyb řeky přinesl novou scenérii. Na řece byly úseky lemované hlubokými pralesy, kudy bárky proplouvaly v řadě, středem řeky, muži hlídali po zuby ozbrojeni na palubách a všechny ženy se ukrývaly v podpalubí, s výjimkou Esk, která seděla nahoře a se zájmem naslouchala chrčení a vrčení, které je následovalo neproniknutelným porostem na břehu. Občas se před nimi objevily pásy obdělané země. Propluli kolem několika měst mnohem větších než Popelov. Zahlédli dokonce i nějaké hory, i když staré a ploché, ne mladé a ostré, jako byly ty jejich. Nestýskalo se jí po domově, to ne, ale občas si připadala sama jako loď, která pluje na konci nekonečného lana, ale přesto má tam někde v dálce kotvu.

V některých městech bárky zakotvily. Podle tradic kmene na břeh vystupovali jen muži a jen Amschat s procedurálním kloboukem Lháře na hlavě jednal s Nestvory. Esk obvykle chodila s ním. Pokusil se jí sice několikrát naznačit, že by měla dodržovat nepsané stvorské zákony a zůstat na lodi, ale náznak pro Esk znamenal totéž, co pro nosorožce moskytí bodnutí, protože se začala učit to, o čem už se většina z nás někdy v životě přesvědčila. Když důsledně nebudete dodržovat nějaká pravidla, minimálně v polovině případů je příslušní lidé upraví tak, že se na nás nebudou vztahovat.

Navíc se Amschatovi začalo zdát, že když je Esk s ním, dostane pokaždé výjimečně dobrou cenu. Něco na tom malém děvčátku, které na něj zíralo zpoza jeho nohou, muselo být, protože i proslulí tvrdí obchodníci

(...)

 

(Terry Pratchett, Úžasná Zeměplocha - Čaroprávnost)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist