Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Paulo Coelho


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Paulo Coelho - životopis

Paulo Coelho
[24.8.1947-]

Paulo Coelho se narodil v Brazílii roku 1947 ve středostavovské rodině jako syn inženýra Pedra a Lygie, která byla v domácnosti. V sedmi letech se stal žákem jezuitské školy svatého Ignáce v Rio de Janeiru. Paulo nakonec začal nenávidět povinný charakter náboženské praxe. Přestože nesnášel ani modlitby, ani účast na mši, tamější výuka měla na něho také v něčem dobrý vliv. V přísných školních chodbách Paulo objevil, po čem doopravdy touží: být spisovatelem.

Brzy získal svou první literární cenu ve školní básnické soutěži; a jeho sestra Sonia vypráví, jak byla odměněna za slohovou práci, když v jedné soutěži předložila něco, co Paulo zahodil do smetí. Paulovi rodiče měli nicméně se synem jiné plány. Chtěli, aby se stal inženýrem, a proto se snažili potlačovat jeho touhu věnovat se literatuře. Jejich neústupnost, ale také četba Obratníku raka Henryho Millera probudily v Paulovi vzdor a on začal porušovat rodinná pravidla. Otec chápal Paulovo chování jako příznak duševní poruchy a v sedmnácti letech jej nechal dvakrát internovat v psychiatrické léčebně, kde se Paulo musel podrobit opakované elektrošokové terapii.

Krátce nato Paulo navázal styky s jednou divadelní skupinou a začal pracovat jako novinář. V očích tehdejší měšťanské rodiny bylo divadelní prostředí působištěm lidí bez morálky. Paulovi rodiče se toho zalekli a rozhodli se porušit svůj slib, že už jej nepošlou do psychiatrické léčebny, a nechali ho internovat potřetí. Když odtud Paulo vyšel, cítil se ještě ztracenější a uzavřenější ve svém vlastním světě. Zoufalí rodiče zavolali jiného lékaře, který zhodnotil problém jinak: Paulo není blázen a nemusí znovu do léčebny, ale musí se naučit čelit životu. Třicet let po těchto zážitcích napsal Paulo Coelho román Veronika se rozhodla zemřít.

Paulo Coelho je považovaný jedněmi za alchymistu slova a druhými zase za fenomén masové kultury, je jedním z nejvlivnějších autorů současné doby. Jeho knihy byly přeložené do 56 jazyků a vyšly ve více než 150 zemích, kde obsazují první místa na žebříčcích nejprodávanějších knih a překračují literární sféru tím, že se stávají tématem společenských a kulturních diskusí. Jeho myšlenky, filozofie a témata jeho knih vyjadřují tužby milionů čtenářů, kteří hledají jiné cesty k pochopení světa.

Další životopisy: [1] [2] [3] [4

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist