Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jaroslav Hašek


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jaroslav Hašek - životopis

Jaroslav Hašek
[30.4.1883-3.1.1923]

Narodil se roku 1883 v Praze jako syn středoškolského suplenta, později bankovního úředníka. Prožil dost nuzné dětství, studoval na gymnasiu a byl ze studií vyloučen pro účast na politické demonstraci, učil se potom drogistou, dostudoval obchodní akademii a nastoupil místo v bance, ale brzy je opustil přitahován nevázaným bohémským životem. Na svých toulkách prošel celou střední Evropou. V předválečné Praze se pohyboval v prostředí hospod a kabaretů. Psal satiry a humoresky do nejrůznějších časopisů, stal se redaktorem Světa zvířat, měl neustálé nepříjemnosti s policií a s úřady (založil např. parodistickou stranu mírného pokroku v mezích zákona).

Již v prvním roce světové války Hašek přeběhl na ruskou stranu a přihlásil se do čs. legií. Psal do kyjevského Čechoslováka, ale brzy se rozešel s jeho vedením a vstoupil do Rudé armády. Účastnil se bojů proti bělogvardějcům a jako komunista byl rudoarmejským politickým komisařem v Simbirsku. Roku 1920 se vrátil do vlasti. Vystupoval v kabaretu (Červená sedma a vracel se opět k bohémskému způsobu života. V Lipnici u Světlé nad Sázavou začal psát svůj román o Švejkovi. Nad nedokončeným dílem jej zastihla smrt 3. ledna 1923.

Hašek začínal drobnými povídkami, črtami a humoreskami, které nejprve otiskoval časopisecky, pak také v knižních souborech (Trampoty pana Tenkráta, Průvodčí cizinců, Můj obchod se psy). Zpodobuje v nich nejednou lidového šibala, který se svou chytrostí brání pánům a vytváří groteskní komiku. R. 1912 vydává rozsahem nevelkou knihu Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky. V tomto zpracování zesměšňujícím rakouský militarismus je Švejk pouhý prosťáček, který přehnaným plněním povinností přivádí své nadřízené k zoufalství, ale nemá ještě obecně platnou typičnost jako v definitivním zpracování. Druhá verze Švejka vznikla v době legionářské a má protirakouskou tendenci. Konečnou podobu dostaly Švejkovy příhody až v knize Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války   po Haškově návratu z Ruska. V postavě ústředního hrdiny, dobromyslného vojáka Švejka, typizoval Hašek lidový postoj k válce. Švejk stojí mezi dvěma skupinami postav románu: zesměšňuje svou horlivostí všechny hodnoty starého světa reprezentované rakouskými důstojníky a sympatizuje s lidovými typy. Nevyslovuje zcela autorův názor a nezosobňuje bez výhrad Haškův postoj. Švejka doplňuje Marek. Zatímco Švejk zastupuje vrstvy lidové, Marek představuje postoje a názory inteligence; Švejk zesměšňuje válku pohledem lidovým, Marek rozkládá celou vojenskou mašinérii svou kritikou.

Osudy dobrého vojáka Švejka   proslavily autora po celém světě, kniha byla přeložena do mnoha jazyků, několikrát zfilmována a zdramatizována.

Názory literární kritiky na Haškův román se značně různily. Švejk bořil rakouskou oficiální legendu o válečném hrdinství. Pro svou nedisciplinovanost, pasivitu, přetvářku a rozkladnost byl tento hrdina pro mnoho ideologů mladého státu, ale nakonec i pro literární kritiku "morovou hlízou českého ducha". Přitom Osudy dobrého vojáka Švejka   patří jako jízlivá satira na tupost militarismu k nejoriginálnějším dílům protiválečné literatury.

Konzervativní část české literární veřejnosti dílo většinou odmítla (A. Novák), ani Šalda nedocenil význam Haškova díla. Levicová inteligence však přijala román velmi příznivě. Ivan OlbrachtIvan Olbracht
[6.1.1882-20.12.1952]
rozpoznal jako jeden z prvních typičnost ústřední postavy Haškova díla.

Kromě Osudů dobrého vojáka Švejka je Hašek autorem mnoha povídek a humorných črt, z nichž jen část vyšla za autorova života. Většina jich vyšla až posmrtně a byla pak vydávána pod různými názvy.

Další životopisy: [1] [2] [3

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist