Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Josef Jungmann


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Josef Jungmann - životopis

Josef Jungmann
[16.7.1773-14.11.1847]

Josef Jungmann byl významný český filolog, spisovatel a překladatel. Jungmann se celý život pokoušel položil teoretické základy novému vývoji češtiny, což se mu víceméně podařilo. Byl vůdčí osobností tzv. 2. (preromantické) generace obrozenců.

Do roku 1788 studoval Jungmann v Berouně, odkud přešel na piaristské gymnázium v Praze, na němž maturoval roku 1792. Poté studoval v Praze na filosofické fakultě (1792-1795) a později (do roku 1799) práva, studia však nedokončil. V této době působil zároveň jako soukromý učitel.

Od r. 1799 vyučoval Jungmann v Litoměřicích na gymnáziu, kde se roku 1800 oženil s poměrně zámožnou Johannou Světeckou z Černčic. Od r. 1800 zdarma vyučoval na Litoměřickém gymnasiu češtinu, byl první učitel v Čechách a na Moravě. Roku 1815 odešel Jungmann do Prahy, kde se stal ředitelem Staročeského gymnázia a nakonec také rektorem na universitě. Pochován je na Slavíně.

Jungmann se zasloužil o založení prvního českého vědeckého časopisu Krok. Skupinu obrozenců okolo něho se vytvořivší nazýváme dnes tzv. Jungmannovou básnickou a vědeckou školou (patřili sem všechny významné osobnosti české vědy a literatury té doby, např. František PalackýFrantišek Palacký
[14.6.1798-26.5.1876]
, Jan Evangelista Purkyně, František Ladislav ČelakovskýFrantišek Ladislav Čelakovský
[7.3.1799-5.8.1852]
a další) S pomocí této (vědecké) skupiny se mu podařilo vydat své životní dílo: pětidílný Slovník česko-německý (120 000 hesel), který byl (po Dobrovského Zevrubné mluvnici české) druhým základním kamenem pro pozvolné ustanovení normy spisovné češtiny.

Chtěl sestavit první českou velkou encyklopedii. Po objevení rukopisů obhajoval jejich pravost - je však pravděpodobné, že si byl vědom, že tyto dokumenty ve zkutečnosti zcela pravé nejsou.

Další životopisy: [1] [2] [3

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist