Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Stanisław Lem


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Stanisław Lem - životopis

Stanisław Lem
[12.9.1921-27.3.2006]
Stanisław Lem - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Polský spisovatel, filozof, futurolog a satirik, světoznámý autor sci-fi Stanisław Lem a nejvýznamnější polský představitel tohoto žánru se narodil roku 1921 ve Lvově v rodině místního starousedlíka, lékaře (otorhinolaryngologa) Samuela Lema.

Lemova studia přerušila válka. Za války pracoval Stanisław Lem jako automechanik a svářeč. Byl také členem odboje. Po druhé světové válce připadlo Lemovo rodné město Sovětskému svazu. V Sověty okupovaném Lvově se zkoušel dostat na lvovskou polytechniku, ale přestože složil přijímací zkoušky, nebyl přijat kvůli svému buržoaznímu původu. Díky otcovým známostem se mu nicméně podařilo zahájit studia na Lvovské lékařské univerzitě. Po okupaci Rusy museli místní Poláci volit mezi přijetím sovětského občanství a opuštěním města. Lemovi se vybrali druhou možnost a roku 1946 se přestěhovali do Krakova, kde Stanisław Lem dokončil lékařskou fakultu na Jagellonské univerzitě a kde také už natrvalo zakotvil. V letech 1947–1950 pracoval jako mladší asistent ve vědeckém semináři. V roce 1953 se oženil s Barbarou Leśniakovou a v roce 1968 se jim narodil syn Tomasz.

Již ke konci studia se Lem pokoušel psát beletrii, nejprve publikoval v časopisech. Svou prvotinu Marťan vydal v roce 1946. V listopadu 1950 začal pracovat na Astronautech, které dokončil a vydal v roce následujícím. Jejich okamžitý úspěch mu otevřel dráhu profesionálního spisovatele.

Lemova nejslavnější díla pocházejí ze šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Od prvotního komunistického vizionářství se jeho díla postupně stávala kombinací čístokrevné technologické sci-fi a filozofických úvah. V Lemových dílech se postupně objevují dvě postavy, které později objevují i v dalších textech. Je to především pilot Pirx, se kterým čtenáři překonávají různé technické nástrahy, které čekají na lidi budoucnosti, a Ijon Tichý, který při svých kosmických výpravách navazuje kontakty z mimozemskými civilizacemi. Ti nám prostřednictvím deníků Ijona Tichého nastavují ironické zrcadlo.

Lemovy knihy byly přeloženy do 40 jazyků a prodalo se přes 27 milionů výtisků. Jeho dílo ovlivnilo nejen polskou, ale i světovou vědecko-fantastickou literaturu a Stanisław Lem je právem řazen po bok legend žánru jako jsou Arthur C. Clark, Isaac AsimovIsaac Asimov
[2.1.1920-6.4.1992]
, Robert A. HeinleinRobert Anson Heinlein
[7.7.1907-8.5.1988]
či Ray BradburyRaymond Douglas Bradbury
[22.8.1920-5.6.2012]
. Některé z jeho knih byly zfilmovány (Nepromarněný čas, K mrakům Magellanovým, Solaris).

Stanisław Lem zemřel 27. 3. 2006 v Krakově.

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist