Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

H. P. Lovecraft


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Howard Phillips Lovecraft - životopis

Howard Phillips Lovecraft
[20.8.1890-15.3.1937]

Howard Phillips Lovecraft byl americký spisovatel, esejista, básník, amatérský žurnalista, a autodidakt věnující se literární tvorbě v oblasti fantasy, science fiction a především hororu, které velmi zručně kombinoval v žánru zvaném „weird fiction“. Rovněž se zabýval velmi rozsáhlým amatérským studiem astronomie, chemie, geologie, historie, filosofie, psychologie, antropologie, literatury a architektury.

Lovecraft se narodil roku 1890 v Providence na Rhode Islandu (USA) v rodině obchodního cestujícího s klenoty. V roce 1893 jeho otec zešílel a byl až do své smrti v roce 1898 hospitalizován. Jeho matka zemřela v roce 1921, tato ztráta se Lovecrafta velmi dotkla. Po smrti svých rodičů žil u příbuzných. Již ve dvou letech recitoval poezii, v šesti letech psal básně sám. Hodně četl a svému dědečkovi vyprávěl vlastní hororové příběhy. Byl velmi svárlivý a nedisciplinovaný, v dětství byl navíc často nemocný. Zajímal se o astronomii, ovšem nezačal ji studovat, protože neměl učitele. Od roku 1913 psal povídky, ale byly časopisy odmítány. Poprvé publikoval až v roce 1923 v časopise Weird Tales. V roce 1924 si vzal spisovatelku Soniu Greeneovou (1883 – 1972), původem ukrajinskou Židovku. Měl problémy s prací, později se přestěhoval do Clevelandu. Po několika letech nepříliš úspěšného manželství se s manželkou přátelsky dohodl o rozvodu, ke kterému nicméně ve skutečnosti nikdy nedošlo. Když se v roce 1933 Lovecraft přestěhoval zpět do Providence, nastalo období, v němž nejvíce psal. V roce 1936 u něj byla diagnostikována rakovina střeva, až do své smrti trpěl bolestmi. Howard Phillips Lovecraft zemřel roku 1937 v Providence.

Lovecraft psal téměř výlučně povídky či básně, nenapsal žádné větší dílo. Jeho styl je přirovnán ke stylu Edgara Allana PoeaEdgar Allan Poe
[19.1.1809-7.10.1849]
, je dosti archaický. Lovecraft se proslavil především svými povídkami, pojednávajícími o mýtu Cthulhu, popisující podivné, temné a abstraktní síly, pro lidskou mysl nevysvětlitelné povahy, které obývaly Zemi milióny let před vznikem lidstva. Velmi významný je také jím ražený ponurý kosmický pesimismus, indiferentismus, který poukazuje na to, že realita je pouze křehká, iluzivní skořápka, dělící lidské vnímání od nesmírně abstraktní, členité a děsivé existence, jejíž odhalení v jeho díle vždy neodvratně vede k tragickému konci - sebevražda, šílenství (popisuje i jeho tělesné projevy), či značnému duševnímu otřesu. Nejznámější je pravděpodobně motiv Necronomiconu, pradávné knihy fiktivního arabského učence Abdula Alhazreda. Jedná se o grimoár temných zaklínadel, který ve svých dílech mnohokrát popisuje.

Ačkoli za svého života nebyl Lovecraft příliš čten, mnohými čtenáři byl i přímo nenáviděn, a zemřel v chudobě a zapomnění, stal se jedním z nejvlivnějších hororových autorů 20. století. Ačkoli jeho díla byla do češtiny mnohokrát přeložena, v České republice dosud příliš populární není.

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist