Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

Nenasytná poušť mohla za jedinou noc dokázat stokrát víc, než by zmohl Cer sám s pochodní nebo s nožem. Za hodinu pohltila olivové háje. Za noc byly písku neseného větrem plné domy, za týden pohřbena města a za pouhé tři měsíce zahnal Nefyřany za Greebeck a řeku Nefyr. Mysleli si, že tam za nimi strašlivé písečné bouře nemohou.

Jenže bouře pronikla i tam. Cer naučil poušť, jak řeku téměř zasypat, aby se voda rozlila na míle široko, ale byla jen stopu hluboká. Zaplavila území, které trpělo suchem, ale zároveň nabídla slunci větší plochu, ze které mohlo pít. A než řeka dosáhla moře, vyschla a poušť se přes ni přehnala do samotného srdce Nefyrydu.

Nefyřané odjakživa bojovali silou paží a hrdost jim byla v každé válce nejvěrnějším druhem. Ale proti poušti byli bezmocní. S pískem bojovat nemohli. Kdyby to Cer býval věděl, mohl být pyšný, že i bez učitele se stal nejmocnějším písečným čarodějem, jaký kdy žil. Nenávist se ukázala být lepším učitelem než všechny svazky temných nauk, a Cer nenávistí žil.

A byla tím jediným, čím žil. Nic nejedl, nepil, posiloval se jen silou větru a slunečním žárem. Úplně vyschl a v žilách mu přestala kolovat krev. Žil z energie bouří, které rozpoutával. A poušť ho ochotně krmila, protože on na oplátku krmil poušť.

Šel v patách svých bouří a procházel se opuštěnými nefyrskými městy. Viděl, jak uprchlíci spěchají na východ a na sever, do výše položených krajů. Viděl mrtvoly těch, které bouře zaskočila. A v noci zpíval staré písně Greetů, válečné písně. Křídou psal jméno svého otce po hradbách všech měst, která zničil. Jméno matky psal do písku a tam, kde je napsal, vítr nevanul a písek se neusazoval. Zůstávalo, jako by je vytesal do skály.

Jednoho dne, v přestávce mezi bouřemi, Cer spatřil, jak k němu z východu někdo přijíždí. Je to Abadapnu, hádal, nebo Nefyřan?

Pro oba případy vytáhl nůž a nasadil drážku šípu na tětivu luku.

Ale muž přijížděl s rukama rozpřaženýma a zdálky volal: „Cere Cemreete.“

Cer netušil, že jeho jméno někdo zná.

„Písečný čaroději Cere Cemreete,“ zvolal neznámý, když se přiblížil. „Už víme, kdo jsi.“

Cer neodpověděl, jen se mu podíval do očí.

„Přišel jsem ti říct, že tvá pomsta je naplněna. Nefyryd je na kolenou. Uzavřeli jsme s Greetem dohodu a už nepodnikáme nájezdy do Hetterwee. Nejzápadnější části našeho území se zmocnili Driplinové.“

Cer se usmál. „Nezajímá mě vaše říše.“

„Tak aspoň kvůli našim lidem. Smrt tvého otce byla stotisíckrát pomstěna, neboť tvýma rukama přišlo o život dvě stě tisíc lidí.“

Cer se zasmál. „Nezajímají mě vaši lidé.“

„Tak kvůli vojákům, kteří to spáchali. Přestože jen poslouchali rozkazy, byli uvězněni a popraveni, stejně jako ti, kteří jim rozkazy vydali, dokonce i náš nejvyšší generál, to všechno na příkaz krále, aby tvá pomsta byla úplná. Na důkaz jsem ti přinesl jejich uši,“ řekl muž a odepjal od pasu vak.

„Nezajímají mě vojáci ani důkazy pomsty,“ řekl Cer.

(...)

 

(Orson S. Card, Písečná magie)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist