Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

Chytrá selská dcerka

Byl jednou jeden chudý sedláček, který neměl ani kousek země, jenom malinkou chýšku a jedinou dcerku a ta jednou pravila:

„Poprosíme pana krále o kousek kopaniny.“

Král jejich prosbu vyslyšel a daroval jim kousek úhoru, který otec okopal; chtěl tam zasít trochu obilí a jeden artěl osázet zeleninou. Když už bylo políčko skoro hotovo, tu našli v zemi hmoždíř z ryzího zlata.

„Poslyš, Doubravko,“ řekl otec: „když k nám byl náš král tak milostivý a věnoval nám tohle políčko, tak mu musíme za to dát tenhle hmoždíř.“

Ale Doubravka s tím nesouhlasila a řekla:

„Ale tatínku, máme sice hmoždíř, ale nemáme paličku! Musíme napřed nalézt paličku a do té doby o tom nálezu pomlčet.“

Ale otec ji neposlechnul, vzal hmoždíř a nesl ho panu králi; řekl mu, že ho našel na ladech a přinesl jemu k uctění. Král vzal hmoždíř a ptal se, zda nenašel ještě něco jiného.

„Ne.“ odpověděl sedláček.

Tu král řekl, že musí mít přece ještě paličku, ale sedlák odvětil, že paličku nenašel, ale mnoho mu to nepomohlo, jakoby do větru mluvil, byl vsazen do vězení a měl tam sedět tak dlouho, dokud nevydá paličku králi.

Sluhové mu každý den nosili chleba a vodu, jak to ve vězení bývá, a slyšeli, jak sedláček celé dny naříká:

„Ach, kdybych byl svoji dcerku poslechnul! Ach, kdybych byl svoji dcerku poslechnul!“

Tak šli ke králi a vše mu vypověděli, že vězeň celé dny nic nejí a nepije a jen naříká. Tak král sluhům přikázal, aby sedláčka přivedli; a pak se ho král zeptal, proč celé dny volá: Ach, kdybych byl svoji dcerku poslechnul!

„Copak ti tvoje dcera řekla?“

„Ona mi radila, abych vám ten hmoždíř nenosil, dokud nenajdu i paličku.“

„Máš chytrou dceru, rád bych ji viděl.“

Tak musela Doubravka před krále a on se jí ptal, zda je opravdu tak chytrá a řekl jí, že jí dá hádanku a když ji uhodne, pak si ji vezme za ženu. S tím Doubravka souhlasila a že bude tedy hádat.

Tu král řekl:

„Přijeď na zámek ani nahá ani oblečená, ani pěšky ani na voze, ne po cestě ani mimo cestu, a když tohle dokážeš, ožením se s tebou.“

Tak přišla Doubravka domů, svlékla se donaha, nic si však neoblékla, vzala jen rybářskou síť a tu si omotala kolem sebe; a tak nebyla nahá.

Za peníze si vypůjčila osla, kterému uvázala za ocas rybářskou sít, do které si sedla a osel ji pak za sebou smýkal; a tak nešla ani nejela.

Osel musel jít v kolejích, které vyjezdily na cestě těžké formanské vozy, takže se země dotýkal jen částí kopyt; a tak nebyl na cestě ani mimo ni.

A když takto Doubravka dorazila na zámek, král jí řekl, že jeho hádanku správně rozluštila a vše splnila. Pak propustil jejího otce z vězení, vzal si Doubravku za ženu a královsky ji zaopatřil.

Uběhlo několik let a jednou se stalo, že sedláci vezli na zámek na vozech dřevo, aby ho prodali. Někteří měli zapřažené koně a jiní zase voly. Byl tam i sedlák, co měl tři koně a jedné kobyle se právě narodilo hříbátko, uteklo a lehlo si mezi dva voly, kteří leželi u jiného vozu.

(...)

 

(Bratři Grimmové, Pohádky bratří Grimmů)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist