Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

KAPITOLA 30.

Dvacátého devátého března 1973 opustily poslední americké jednotky Vietnam a tři dny nato, 1. dubna, propustila Hanoj poslední válečné zajatce. Den před těmito událostmi se Paxton vystěhovala ze své pařížské garsonky a odletěla do New Yorku. Znovu se prozatímně nastěhovala do hotelu Algonquin, než si najde vlastní byt. Když se prvně objevila v redakci, domnívala se, že špatně slyší.

Chtěli na ní, aby odletěla do San Franciska dělat rozhovory s válečnými zajatci. Rezolutně to odmítla. Musí si zajistit někoho jiného. Právě se vrátila z cesty, je unavená, a navíc si shání byt. Že to nejsou žádné pádné důvody, věděly obě, ona i její nadřízená. Když na ni přesto dál naléhali, prohlásila, že jí je absolutně jedno, jak s ní dál naloží, ale že nikam nejede, protože takových reportáží má právě plné zuby.

Celý den ji nechali na pokoji a v šest večer jí zavolal sám nejvyšší šéf a prosil ji, aby odjela. Ke konci rozhovoru, utahaná a ještě otupělá z rozdílného časového pásma, vyčerpaná a víc než dost naštvaná, podlehla. Aby stihla setkání, startovala hned příští den letadlem ze základny Travis Air Force. Když se zadívala na vystupující vojáky, na obraz, který důvěrně poznala v Manile, věděla, že ji to bude stát hodně přemáhání, aby neutekla. Snad jen že tentokrát byla přece jen lépe připravená i duševně obrněná proti tomu, co od žen, mužů a dokonce i dětí uslyší.

Přesně jak předpokládala, čekalo ji několik zlých dnů.

Nejhorší však teprve přišlo. Jeden muž se rozpovídal o útěku tří mužů z tábora a ona neměla sílu neposlouchat a ubránit se, aby jí to neznělo povědomé. Něco jí radilo, aby šla od toho, něco naopak přikazovalo naslouchat. Znovu se vytasila s otázkami, které pokládala mužům na letišti Clark, ale odpovědi se neshodovaly. Ano, muž si byl jistý, že tři maníci uprchli. Jiným dvěma se to úspěšně podařilo již předtím. Pak následovaly ještě další pokusy, ale všechny, kdo utíkali, už chytili a zabili.

V dalších pokusech to bylo jednou sedm mužů, pak skupina čtyř a nakonec jeden pár. Některým se však útěk skutečně povedl, třeba z těch zmíněných tří jednomu určitě. Dva byli zabiti, ale třetí se nikdy nevrátil.

„Kdo to byl?“ zeptala se přiškrceným hlasem. Přála si, aby toho člověka nikdy nepotkala, aby se nemusela znovu chytat naděje. Oč jednodušší by bylo nechat Tonyho v míru odpočívat, proč jí v tom tenhle bránil? „Nevíte, pane, kdo to byl?“

„Jo, jen si tak vzpomenout.“ Namáhal si paměť poctivě, ale už nepracovala jako dříve. Dělali mu všechno možné.

Elektrické šoky, mučení, oba palce ztratil a gangréna ho téměř připravila o nohu. Jak si má sakra vybavit, který to tenkrát byl, co to dokázal? A ona čekala a tajila dech.

„Vzpomínám, že měl být ze základny Cu Chi… Tunelová krysa… Ale jeho jméno… Ne a ne si vzpomenout. Určitě bych je poznal, stačilo by jednou je zaslechnout…“ Provinile pokrčil rameny. Paxton se cítila špatně, že na něj tak naléhá, ale musela.

(...)

 

(Danielle Steelová, Lásku, válku ne)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist