Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

KAPITOLA DVACÁTÁ ČTVRTÁ
Quo vadis, Žižkove?

Události nejtěžšího kalibru, jimiž byli naplněni poslední dnové žižkovští, napínaly k prasknutí vydrážděné nervy bodrého a jen mírného čurbesu milovného občanstva. Přestřelky gangsterů, vzrušující bály, řádění náboženských blouznivců, sdružených v sektu uctívačů Posvátného Mandlu a jiné podobné aféry zneklidňovaly pokojného žižkovského republikána, dávajíce zato hojnost potravy bulvárnímu tisku.

Bulvární velkožurnál „Prassa žižkovskaja“ přinesl novou vzrušující sensaci v barvitých a podrobných zprávách o posledním husarském kousku Kapounových lidí, kteří za pravého poledne, skryti v metařských nádobách na popel a smetí, vplížili se do státní věznice, provedli přepad a za nastalé paniky unesli starého gangsterského vlka Emana Sardele, jenž tu úpěl v okovech mužnou zásluhou Anny Tykačové.

A k tomu všemu počaly mezi žižkovským lidem proskakovat tajemné zkazky o plánku, jehož obě půlky jsou předmětem zarputilých bojů obou gangsterských tlup. Špitalo se, že plánek obsahuje přesný popis místa, na němž je zakopán poklad nesmírné ceny. Pohádkové ono bohatství prý je, tvrdili někteří, uloženo kdesi v kráteru vrchu Žižkova, jenž kdysi za dávných dob býval prý sopkou; jiní soudili, že poklad je zakopán v posvátném dolíčku vršovickém.

Tuto domněnku do značné míry posilovalo svědectví stařičkého fotbalového sudího ve výslužbě pana Cejnara, jenž s určitostí prohlašoval, že je tam několik zakopaných ruk a surovostí a kdoví čeho ještě, nejsou-li tam zakopána dokonce i naše stará práva. Rovněž legenda o zlatém nalezišti v dutině žižkovské sopky se doporučovala svou ponurou krásou a divokým pojetím.

Rozruch, zmatek a nervosa dosáhly svého vrcholu. A právě v těchto těžkých hodinách ohrožené žižkovské vlasti, ve víru nízkých vášní a podzemních i ještě nižších pudů, odmlčel se nadobro muž-génius, v nějž jediného doufali všichni, kdo sledovali úzkostlivě jeho gigantický souboj s mocnou a krutou obcí zločineckou. Již několik týdnů nebylo nejmenších zpráv o činnosti krále stopařů Franty Bidla. Policejní kruhy počaly jevit nepokoj a lidová fantazie se jala vymýšlet nejčernější perspektivy. S vlasy hrůzou ztopořenými šeptali si ulekaní měšťané o magické kuchyni žlutého ďábla, kde šilhavý zloboh rozpouští polapené nepřátele v příšerné vroucí směsi ricinového oleje, máty peprné, slivovice, zeměžluče a vitriolu, takže navždy zmizeli ze světa, byvše vypuštěni z vaničky v podobě kakaově hnědé a nelibě páchnoucí tekutiny.

Tyto pověsti se rozšířily takovou měrou, že se o nich dozvěděla dokonce i policie a vyslala několikráte deputaci detektivů do bytu Bidlová, aby se zeptala Mistra, co je pravdy na oněch poplašných zprávách. Policisté však marně, byť i uctivě klepali na dveře mansardy velikého zvěda.

Posléze, když dopisy ctitelů, láhve s mlékem, noviny a upomínky od krejčího vzrostly přede dveřmi pracovny do strmé výše, dosahujíce až ke špehýrce, pojali zkušení detektivové podezření, že zde není cosi v pořádku.

(...)

 

(Jaroslav Žák, Bohatýrská trilogie 3: Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist