Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

IX.

Opravdu to byly věže, bylo jich osm a stály v jedné řadě jako poslední zbytek hraničního opevnění, které se snad kdysi dávno táhlo napříč planetou, dokud ho někdo z neznámých důvodů nesrovnal se zemí.

Byly postavené z hrubých, neopracovaných kamenů, primitivně naskládaných na sebe, vrstvených bez malty a s minimem klínů nebo destiček, které by kamennou stavbu zpevňovaly. Všechno to působilo syrovým, starodávným dojmem, jaký obvykle vzniká při pohledu na výtvor divochů. Věže byly u základny široké zhruba šest stop a směrem k vrcholku se nepatrně zužovaly. Nahoře je překrývala vždy jedna robustní kamenná deska, zatížená obrovským balvanem.

Warren se obrátil na Ellise: "To je váš obor. Tak prosím."

Drobný, hubený archeolog beze slova přistoupil k nejbližší věži. Obhlédl zblízka její povrch. Pak se o věž opřel rukama, jako by s ní chtěl zatřást, ale žádný z kamenů se ani nepohnul.

"Pevná," řekl Ellis uznale. "Dobře stavěná a stará."

"Kultura typu F, myslím," dodal váhavě Spencer.

"Možná i nižší. Nesleduje žádné estetické cíle – jen prostý užitek. Ale z řemeslného hlediska to je prvotřídní práce."

"K něčemu sloužily. K nějakému praktickému účelu," řekl Clyne. "Ale k jakému?"

"Skladovací prostory," usoudil Spencer.

"Nebo značení," odporoval mu Lang. "Úkrytu, svrchovaného území…"

"To zjistíme," řekl Warren. "Teď se můžete obejít bez dohadů a spekulací. Stačí, když odvalíme ten balvan a zvedneme tu desku. Pak uvidíme, co je uvnitř."

Došel k věži a začal po ní šplhat.

Bylo to celkem snadné. Hrubá, členitá stěna věže poskytovala bezpočet opěrných bodů pro nohy a ruce.

Brzy se dostal nahoru.

"Pozor, tam dole!" vykřikl a opřel se o balvan.

Ten se naklonil a znovu klesl zpátky. Warren ještě jednou napjal síly. Tentokrát balvan přepadl. Zřítil se dolů z věže a roztříštil se na jejím úpatí. Odštěpené úlomky se s rachotem hrnuly po svahu, narážely na další kameny, tříštily se o ně, odletovaly do výšky a do stran.

"Hoďte mi sem lano," řekl Warren. "Uvážu ho k té desce a pak ji stáhneme dolů."

"Nemáme lano," řekl Clyne.

"Tak se někdo vrátí na loď a přinese ho. Já tady zatím počkám."

Briggs odběhl směrem k lodi.

Warren si protáhl záda. Z vrcholku věže měl nádherný výhled na zdejší krajinu.

Tady někde, pomyslel si, určitě měli ti lidé – vlastně ne lidé, ale bytosti, co stavěly ty věže – měly tu někde svoje obydlí. Nanejvýš tak míli odtud muselo být nějaké sídliště. Stavba těch věží zabrala dost času a ten, kdo je stavěl, tady musel aspoň přechodně bydlet.

Široko daleko však nebyla sebemenší stopa nebo náznak osídlení. Jen samé balvany a skalní výstupky a suť a primitivní rostliny, které se mezi tím vším proplétaly.

Kdo tady žil? A z čeho? A proč? Co ho sem přivedlo? A co ho tu drželo?

V tom okamžiku se Warren přestal rozhlížet. Strnul. Nemohl uvěřit vlastním očím. Vpíjel se do té věci upřeným pohledem. Chtěl se ujistit, že ten záblesk světla mezi skalami není jen zrakový přelud.

(...)

 

(Clifford D. Simak, Smetiště)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist