Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Zjistil jsem dlouhou zkušeností, že obdivuji všechny národy a nenávidím všechny vlády, a nic tak nepobuřuje můj přirozený anarchismus jako státní hranice, kde trpěliví a schopní veřejní zaměstnanci vykonávají své povinnosti, pokud jde o překročení hranic a clo. V životě jsem nikdy nic nepašoval. Proč tedy mám nepříjemně provinilý pocit, když se blížím k celní hranici? Přejel jsme vysoký most, kde se platí mýto, zdolal jsem kousek země nikoho a přijel na místo, kde bok po boku visely vlajky pruhů a hvězd a britská vlajka. Kanaďané byli velmi vlídní. Zeptali se mne, kam jedu a na jak dlouho, zběžně si prohlédli Rosinantu a nakonec dospěli k Charleymu.

"Máte potvrzení, že ten pes byl očkován proti vzteklině?"

"Ne, nemám. Vidíte, že je to starý pes. Byl očkován už dávno."

Vyšel jiný úředník. "Tak vám tedy doporučujeme, abyste s ním nepřekračoval hranici."

"Ale já přejedu jenom malý kousek Kanady a vrátím se do Spojených států."

"Rozumíme vám," řekli vlídně. "Můžete ho vzít s sebou do Kanady, ale Spojené státy ho nepustí zpátky."

"Ale prakticky jsme ještě pořád ve Spojených státech a nejsou žádné námitky."

"Budou námitky, jestli ten pes překročí hranici a bude se snažit dostat zpátky."

"Tak kde ho tedy mohu dát očkovat?"

Nevěděli. Byl bych se musel vrátit alespoň dvacet mil, najít nějakého veterináře, dát Charleyoho očkovat a pak se vrátit. Překračoval jsem hranici jenom proto, abych ušetřil trochu času, ale tímhle by se promarnil uspořený čas a ještě mnohem více času.

"Chápejte, prosím, to dělá vaše vláda, ne naše. My vám jenom radíme. Tak zní předpis."

Myslím, že právě pro takové věci nenávidím vlády, všechny vlády. Je to vždycky předpis, nepříznivá vedlejší usatnovení, která provádějí nepřízniví vedlejší úředníci. Není s čím bojovat, žádná zeď, do které bychom marně bušili pěstmi. Nadmíru uznávám očkování a domnívám se, že by mělo být povinné; vzteklina je strašná věc. A přece si uvědomuji, že nenávidím ten předpis i všechny vlády, které vydávají předpisy. Nezáleží na injekcích, ale na tom potvrzení. A tak to s vládami obvykle bývá - nejde o nějakou skutečnost, ale o malý kousek papíru. Byli to takoví milí lidé, přátelští a ochotní. Na hranici se čas pomalu vleče. Dali mi šálek čaje a Charleymu půl tuctu koláčků. A bylo jim zřejmě líto, že když mi chybí ten kousek papíru, musím jet do Erie v Pensylvánii. A tak jsem otočil auto a zamířil k pruhům a hvězdám a pod pravomoc jiné vlády. Když jsem dojížděl, nežádali mě, abych zastavil, ale teď bylo spuštěné břevno.

"Jste americký občan?"

"Ano prosím, tady je můj pas."

"Máte něco k proclení?"

"Nebyl jsem za hranicemi."

"Máte potrzení, že váš pes byl očkován proti vzteklině?"

"Ani on nebyl za hranicemi."

"Ale přijíždíte z Kanady?"

"Nebyl jsem v Kanadě."

Viděl jsem, jak se mu v očích objevuje ocelový odstín a mračí se tak, že to znamená podezření. Nejenže vůbec neušetřím čas, ale vypadalo to tak, že ho ztratím ještě mnohem více než cestou přes Erie v Pensylvánii.

(...)

 

(John Steinbeck, Toulky s Charleym)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist