Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

J e d n a

Puggymu se v Miami líbilo všechno. Líbilo se mu, že je tam teplo. Líbilo se mu, že většina policistů je docela tolerantní vůči lidem jako on - lidem, kteří už svou pouhou existencí porušují zákony, o nichž solidní občané ani nepřemýšlejí, například jak dlouho smí člověk sedět v restauraci, aniž by si něco objednal. Postoj většiny místních policistů se dal vyjádřit slovy, hele, sedět můžete, jak dlouho chcete; jsme rádi, že nestřílíte.

Puggymu se také líbilo, že na Miami člověk každou chvíli slyšel někoho mluvit španělsky. Díky tomu si Puggy připadal, jako by žil v cizině, což byl jeden z jeho životních cílů, i když ve skutečnosti byl v cizině jen jednou, před čtyřmi lety, když byl po dlouhém a zmateném víkendu, který začal v Buffalu, zadržen na kanadské straně Niagarských vodopádů, protože močil v Ripleyově Muzeu Neuvěřitelných Exponátů.

Legrační bylo, že Puggy se dostal do Miami, aniž se o to byl nějak zvlášť snažil. Opustil útulek pro bezdomovce v Clevelandu a začal stopovat směrem na jih, protože chtěl někde v teple přečkat zimu; řidič náklaďáku, který ho svezl, jel náhodou do miamského přístavu.

Další náhoda tomu chtěla, že Puggy přijel, právě když se konaly volby. Nepotuloval se po ulicích ještě ani hodinu, když vedle něj zastavila bílá dodávka. Řidič, starší muž, řekl něco španělsky a ukázal mu desetidolarovou bankovku. Puggy, který si myslel, že ten muž po něm žádá orální sex, řekl: "Nemám zájem." Muž okamžitě přešel do angličtiny a vysvětlil, že jediné, co se od Puggyho za tu desetidolarovku očekává, je jít k volbám.

"Nejsem odsud," řekl Puggy.

"To nevadí," řekl ten muž.

Tak Puggy nastoupil do dodávky. Cestou k volební místnosti nabral starší muž sedm dalších voličů, samé muže, z nichž někteří dost citelně zapáchali. V hlasovací místnosti šli všichni rovnou dovnitř a muž jim řekl, co mají dělat. Zdálo se, že pracovníci ve volební místnosti v tom nevidí žádný problém.

Když přišla řada na Puggyho, představil se podle instrukcí jako Albert Green. Skutečný Albert Green byl člověk, který zemřel v roce 1991, ale v Miami dosud často volil. Puggy odevzdal hlasovací lístek pana Greena ve prospěch kandidáta na starostu jménem Carlos tak a tak, pak vyšel ven a inkasoval svou desetidolarovku, která v jeho ruce vypadala jako milion dolarů.

Puggy do té doby nikdy pro nic nehlasoval, ale toho magického dne se čtyřikrát projel v bílé dodávce a hlasoval v miamských volbách na starostu čtyřikrát ve čtyřech různých volebních místnostech. V prvních třech případech dostal pokaždé deset dolarů, ale počtvrté muž v dodávce řekl, že teď je cena jen pět dolarů, a Puggy souhlasil. Měl dojem, že už od města Miami dostal dost.

Svůj poslední hlasovací lístek odevzdal v miamské čtvrti s názvem Coconut Grove; tam ho pak muž z dodávky vysadil. Bylo tam plno palem a vody a plachetnic, jejichž stěžně se pohupovaly na pozadí jasně modrého nebe. Puggy si říkal, že to je to nejkrásnější místo, jaké kdy viděl. Cítil se dobře. Bylo mu teplo a měl pětatřicet dolarů v hotovosti, což byla největší částka peněz, jakou měl kdy v životě pohromadě. Rozhodl se, že ji utratí za pivo.

(...)

 

(Dave Barry, Velký průšvih)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist