Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

HLAVA TŘETÍ

Když ranní slunko do oken se smálo a jiná próza – Názory vyšetřujícího soudce o kouzelných šunkách – Pan Cipra propuštěn na svobodu

Když ranní slunko do oken se smálo, tu zastavil před portálem zemského trestního soudu zamřížovaný automobil, jejž zná naše česká veřejnost pode jménem zelený anton. Zřízenec v kopřivovém stejnokroji otevřel dvířka a z vozu vystoupil, podporován druhým zřízencem v kopřivovém stejnokroji, pan Cipra. Náš známý, vida před sebou erární budovu, kterou jako by navrhl šikovatel a vystavěl prapor poddůstojníků z povolání, zmalomyslněl.

Vrátný s omrzlým nosem zasalutoval, u přijímací kanceláře bouchl jakýsi jinoch, očí krhavých, s chocholkou na štětinaté hlavě dveřmi, vletěl s nějakými papíry do jiných dveří, zřízenec odevzdal pana Cipru nějakému jinému zřízenci s kozí bradou a pohledu sveřepého, jinoch s krhavýma očima dal onomu sveřepci nějaký papír, sveřepec s kozí bradou zazvonil klíči, zabouchla dvířka, ruka sveřepcova strčila pana Cipru dovnitř, zase zabouchla dvířka. Kroky se vzdálily.

Tak se náš pan Cipra ocitl ve společnosti všelijakých pánů, po většině vážných a usedlých zevnějšků. Všichni tito pánové byli „tam“ nevinně. Vyšetřovací vazbě říkali z důvodů rodinných a společenských „cesta“; vrozený jemnocit jim kázal, aby před svými dospívajícími dítkami a před personálem říkali, že pojedou na cesty, když věděli, že jim hrozí vyšetřovací vazba. Jeden z nich, pán se skřipcem a zmačkaným zátylkem, tvrdil o sobě, že sedí proto, že je oběť špatné konjunktury. Druhý, jenž měl vzezření výpomocného číšníka, byl stíhán proto, že „měl vydělati dvě stě tisíc, ale nevydělal“. Pak tam byl popudlivý pán, který zlobivým hlasem prohlašoval: „To má člověk z toho, když lidem pomáhá.“ A tvrdil, že ošatil čtyři sirotky. Byl tam však také jeden mladý pán se špičatými polobotkami a hedvábnými ponožkami. Byl to bankovní ředitel, který vyjadřoval se chmurně o naší obchodní bilanci a zajímavě hovořil o obchodní smlouvě s Jugoslávií a vystěhovalectví na Slovensku.

„Proč jste tady, pane?“ tázal se pán se skřipcem a se zmačkaným zátylkem pana Cipry.

„Já jsem tady pro šunku,“ odvětil pan Cipra tiše.

Nastalo mrazivé mlčení. Pánové měřili si přírůstek opovržlivým pohledem.

„Zloděj!“ pronesl pán, který měl vydělati dvě stě tisíc.

„Nějaký pobuda!“ pravil popudlivý pán.

„A v takové společnosti má býti poctivý člověk!“ odplivl si bankovní ředitel.

Vyšetřující soudce rada Hlomoz byl zkušený člověk, měl rozpraskané, příštipkované boty a ustálené názory. Vypravování o šunce, kterou daroval panu Ciprovi sám Pán Bůh za půl retka, nevěřil, jako by mu nevěřil žádný úředník osmé třídy hodnostní. Této legendě ostatně by neuvěřil ani ministr spravedlnosti, člověk zbožný, jenž z politických důvodů věřil pouze na zázraky, které se přihodily v dobách dávných, a to pouze církevním svátým.

Legenda páně Ciprova byla podrobena přesnému úřednímu řízení.

(...)

 

(Karel Poláček, Kouzelná šunka)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist