Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

VIII.

Šerecký záliv je v mnoha ohledech typicky alornským místem. Je to zejména díky přítomnosti Šereckého víru, protože jedině Alornové jsou dostatečně odvážní – nebo šílení – na to aby se pokoušeli prorazit si cestu tím hučícím vírem. Musím zpětně uznat, že v dávných dobách byla relativní odloučenost zálivu docela užitečná. Poskytla Alornům dostatek prostoru ke hrám a zabránila tak tomu, aby dělali neplechu v ostatních královstvích Západu.

 

Přístavní město Kotu, ležící u ústí řeky Mrin bylo vybudováno převážně z opracovaných kmenů, tak jako většina alornských měst v těch dobách. Můj otec má proti dřeveným městům dost námitek kvůli nebezpečí požáru, ale já je mám ráda z estetického hlediska. Dům zbudovaný z kmenů je ošklivý a když si ho prohlédnete zblízka tak zjistíte, že hmota vyplňující škvíry mezi kmeny není nic než zaschlé bláto. Kotu bylo postaveno na ostrově a tak nemělo příliš mnoho prostoru na rozpínání. Ulice byly úzké, zablácené a křivolaké a domy byly na sebe dost namačkány. Jejich horní patra téměř splývala a vypínala se vpřed jako bojovně vystrčená brada. Přístav ve městě svým puchem připomínal otevřenou žumpu, ale v tom se nijak nelišil od ostatních přístavů.

Loď, na které jsme se plavili z Darinu do Kotu, byla šerecká obchodní loď což ovšem ve skutečnosti znamenalo pouze tolik, že výzbroj na palubě nebyla otevřeně připravena k boji. Dopluli jsme do Kotu pozdě odpoledne jednoho odporně zamračeného dne a král Dras Býčí šíje nás již očekával – nebyl ovšem sám. Spolu s ním tam stálo mnoho pestrobarevně oděných mladých drasnijských šlechticů. Bylo zjevné, že nepodnikli celou dlouhou cestu až z Boktoru jenom kvůli tomu, aby obdivovali scenérii uprostřed mokřin. Několik z nich jsem poznala, protože se zúčastnili Beldaraniny svatby, a zjevně o mě vyprávěli i svým přátelům.

Noc jsme strávili v jednom hlučném alornském hostinci, kde to páchlo rozlitým pivem. Příštího rána jsme se dost pozdě vydali na cestu do vesnice Braka, kde živořil mrinský prorok.

Téměř celý zbytek dne jsem strávila na palubě a oslňovala jsem mladé Drasnijce. Celý ten výlet podnikli koneckonců proto aby mě spatřili a tak jsem měla pocit, že jim dlužím alespoň tolik. Nebrala jsem to nijak vážně ale mám pocit, že by se mladá dívka měla udržovat ve cviku. Zlomila jsem několik srdcí – ovšem docela jemně – ale mnohem více mě zaujalo, jak na sebe Drasnijci tajuplně ukazují různě zkroucenými a propletenými prsty. Byla jsem si docela jistá, že to není jen nějaký národní zvyk. Proto jsem opatrně vyslala pátrací myšlenku a okamžitě jsem zjistila, že to není jen nějaké procvičování prstů. To, co jsem bedlivě sledovala, byla velice důmyslně propracovaná tajná řeč. Některé pohyby byly tak jemné a vyžadující přesnost, že jsem se dost upřímně divila jak mohli něco takového vymyslet Alornové s tlustými prsty.

„Drasi,“ oslovila jsem večer Býčí šíji, „proč tvoji lidé neustále na sebe mávají těmi propletenými prsty?“ Dávno už jsem samozřejmě věděla co to vlastně dělají, ale tohle byl dobrý způsob jak nadhodit téma, které mě zajímalo.

(...)

 

(David Eddings, Kouzelnice Polgara 1 - Rivanský trůn)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist