Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Miguel Cervantes: balíček 2 elektronických knih (PDF+ePub)     za 98  74 Kč (-25%)

Náhodná ukázka:

O JEDNÉ POVĚŘE

Pověra, na kterou bych tuto chtěl poukázat, je spiritistická nebo mediální. Netýká se však duchů ani poselství z onoho světa ani klepání na stolky ani duchových rukou ani rozvazování uzlů ani zvonění na zvonky aniž jiných kousků a kratochvílí, kterými se, jak se zdá, s oblibou zabývají duchové zemřelých. Pověra, o které chci mluvit, je méně duchová; abych tak řekl, je daleko hrubší a pohanštější. Je to spiritistická pověra, že univerzitní profesoři rozumějí všemu na světě. Je to pověra, že když při takové seanci sedí univerzitní profesor, je jeho svědectví důležitější a přesvědčivější než svědectví kohokoliv jiného, řekněme paní trafikantky Novákové nebo pana Pokorného, berního správce ve výslužbě. Je to pověra, že univerzitní profesor supluje v tomto slzavém údolí cosi jako neomylnost.

Spiritisté a média mají přímo vášnivou potřebu dokazovat, že nadpřirozené úkazy, které se v jejich středu odehrávají, jsou jednak opravdu nadpřirozené a jednak že to, abychom tak po sprostu řekli, není žádný švindl. Z toho důvodu se přičiňují, aby při zvláště význačných seancích byl přítomen nějaký ten univerzitní profesor, aby slyšel klepání stolku, cítil na své noze dotyk duchové ruky, přesvědčil se, že nějaký uzel na kapesníku byl opravdu rozvázán a nakonec prohlásil něco jako “to jsem blázen” a “tohle se nedá podle přírodních zákonů vysvětlit” a “za dnešního stavu vědy musíme tyhle úkazy považovat za fyzikální záhadu” nebo něco podobně profesorského. Což pak naplňuje spiritisty docela mimořádným uspokojením a pevnou vírou v jejich věc. Lituji, že jim tuto radost musím trochu kazit. Nemluvím proti duchovým úkazům. Popírám jenom existenci neomylnosti univerzitních profesorů. Nerad bych tím tyto vážené pány urazil. Mám zvláštní úctu k vědě a jejím představitelům. Prohlásí-li například profesor bakteriologie, že v nějakém nádoru nebo jiném neřádu jsou baktérie, jsem nakloněn mu slepě věřit. Ale prohlásí-li profesor bakteriologie, že mediální úkazy jsou jaksi nad náš rozum, nenaplní mne jeho slova slepou důvěrou, protože pokud víme, mediální úkazy nejsou žádné baktérie ani nejsou způsobeny baktériemi, nýbrž něčím jiným, co nezapadá do oblasti bakteriologie. Nebo jsem ochoten věřit fyziologovi, tvrdí-li něco o funkci nadledvinek, třebaže mne tato funkce nikterak výstředně nezajímá; ale s mediálními úkazy má fyziolog asi tolik co dělat jako hodinář s kanalizací nebo kanovník se zvěrolékařem nebo vice versa. Píší-li noviny, že při nějaké okultní seanci byl přítomen ten nebo onen vynikající učenec, má to asi takový význam, jako by jí byl přítomen vynikající člen výkonného výboru agrární strany nebo vysoký úředník od pošt a telegrafů. A prohlásí-li vynikající učenec, že “na tom něco je”, není to o nic přesvědčivější, než kdyby to prohlásil vynikající houslista nebo vynikající člen správní rady Pozemkové banky.

Není nad to, je-li v kterékoliv věci slyšeno slovo a svědectví odborníkovo. Bylo by však velmi těžko určit, která věda je kompetentní pro mediální úkazy. Psychologie se sice zabývá lidskými dušemi, ale jen dušemi živých; jsou-li nějací duchové zemřelých, má psycholog s politováním říci, že mu vědecky po nich docela nic není. Fyziolog může napsat monografii o lidském těle od hlavy až k patě; ale co se týče mediálních rukou, je mu po nich – z hlediska jeho vědy – asi tolik jako po upálené ruce Mucia Scaevoly. Chceme-li, aby si věda udržela svůj prestiž, žádejme především, aby si udržela svou odbornost. Máme-li mít zvláštní důvěru v univerzitní profesory, nechme si od nich vykládat o jejich vědě; zajímejme se víc o to, co říká fyziolog o fyziologii, ale méně o to, co říká o nějakém mediálním ťukání. Máme-li mystickou víru v medicínu, pečujme o to, abychom slavným lékařům dali do rukou těžké pacienty, a nikoliv duchy zemřelých. Kdybychom se skutečně zajímali o univerzitní profesory a jejich znalosti, zbylo by nám asi tuze málo pokdy a chuti, abychom se zajímali o nějaké ťukání, levitace a materializace; ukázalo by se nám, že je mnoho podivuhodných věcí na tomto světě, které stojí za zvědavost nás laiků. Univerzitních profesorů máme užívat spíše ve svých knihovnách než ve svých argumentech. Oháníme se někdy autoritou univerzitních profesorů, jako by znali vše; ale věnujeme jim příliš málo pozornosti jako lidem, kteří, vím, nikterak se netlačí poslouchat, co říká profesor fyziologie o rukopisech; ale pokud vím, nikterak se netlačí poslouchat, co říká o oběhu krevním. Svědčí-li tohle zrovna o zvláštní popularitě a prestiži vědy, je tuze pochybno.

(...)

 

(Karel Čapek, Od člověka k člověku II)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist