Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

6.

Jen jsem v předsíni na stole zahlédl ten lístek, okamžitě mi bylo jasné, kdo ho posílá a proč. Byla na něm jediná řádka sestavená z různých typů písmen vystřižených z časopisů a nalepených

zdánlivě náhodně vedle sebe. Stálo tam: BG - T - 9/8 UN: HPPS - PPP. Razítko na známce bylo z Brewsteru v Massachusetts.

"Je to pro tebe?" pochybovačně řekla maminka. "Dívala jsem se na to a přiznávám, že z toho nejsem moudrá."

"To je dobrý, mami," cítil jsem, jak mi cuká v koutcích. "Víš, my máme takový kód."

Druhý den večer jsem tam měl samozřejmě další lístek, psaný na německém psacím stroji. Stálo tam: Oberhauptkommando Junggeselle, Benny Goodman, Totem, 9. srpna, účast nutná. Tímto se vám nařizuje dostavit se na označené místo hotov protancovat poslední střevíc. Pamatofala si, že nejdůlešitější fiec je DOSTAVIT SE, verstanden? Berr Unterfeldmarschall Bruno van Langendobber.

Shodil jsem ze sebe pracovní šaty a šel se osprchovat, ale v duchu už jsem byl na cestě a představoval si, jak to všechno bude.

Polovička legrace byla v přípravách. Chystáním takového večírku jsme se vyvztekali skoro stejně jako potom vlastní akcí.

Vypracovali jsme šíleně důmyslnou organizaci a dopisy, lístky a kryptické telegramy lítaly sem tam - telefon jsme neměli v lásce. Přitom jsme se to léto vlastně nikam daleko nerozjeli, to poslední léto, kdy Amerika byla pohromadě, to léto v jedenačtyřicátém roce. Já jsem jako obvykle pracoval v drtírnách papírny, Russ byl doma v Brewsteru a spisoval olbřímý historický román o Voltairovi a Bedřichu Velikém, Dal pracoval jako výčepní v exkluzívním jachtovém klubu a Jean-Jean byl na letní škole v Cambridgi, kde doháněl, co během semestru proflinkal. Jedině Terry bez nejmenších výčitek svědomí chytal lelky na rodinném sídle v Scituate.

Sehnat děvčata bylo podstatně těžší. Chris byla samozřejmě doma na Cape Codu a Ann pracovala jako recepční v Bostonu.

Ovšem Nancy dělala vedoucí v dívčím táboře v Pensylvánii a nemohla se uvolnit a Liz z Michiganu stroze zatelegrafovala Dalovi jedinou řádku: BLÁZNÍŠ? VYLOUČENO. SLYŠÍM TU BG DENNĚ. Po další zuřivé výměně dopisů mi Ann opatřila náhradní partnerku inzerovanou jako "nevysychající pramen legrace a psiny a fabulózní tanečnici". A Dal si prý přitáhne nějakou luznou vílu nabrnknutou v jachtovém klubu. Nikdo neměl tušení, koho poctí svou přízní Jean-Jean.

Sejít jsme se měli v pravé poledne u Russe v Bostonu. Wany Hannon mi slíbil, že to za mě v sobotu vezme, když mu na oplátku píchnu někdy v týdnu. Zmocnil jsem se na skládce vraku jednoho sportovního dodge z dvaaatřicátého roku a trávil jsem pod ním veškerý volný čas. Jedno pero drželo pohromadě jen silou vůle, motor se každou chvíli přehřál, dvě pneumatiky měly těsně před penzí, ale já jsem doufal, že ten výlet vydrží. Už tedy nejen Jean-Jean a Dal, ale i já se dostavím ve velkém stylu se svým vlastním kabrioletem.

V tom týdnu jsem měl směnu od tří do jedenácti, takže jsem vyrazil krátce po půlnoci a hasil jsem si to chladem jasné noci podél vody a kolem měst honosících se slavnými jmény americké revoluce - Oriskany, Herkimer, Fort Plain. V Scotii jsem si v jídelně s celonočním provozem dal kávu a ve chvíli, kdy se nad pohořím Berkshires objevil první náznak ranního rozbřesku, přejížděl jsem řeku Hudson a prozpěvoval si podle rádia.

(...)

 

(Anton Myrer, Poslední kabriolet)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist