Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Miguel Cervantes: balíček 2 elektronických knih (PDF+ePub)     za 98  74 Kč (-25%)

Náhodná ukázka:

Krámek ve Fishbournu

Patnáct let žil pan Polly ve Fishbournu coby vážený živnostník.

Ty dlouhé roky se skládaly z jednotvárných, vlekoucích se dní, ale přece se zdálo, že uběhly jako voda. Pan Polly už ovšem dávno nebyl žádný krasavec. Jak jsme řekli na začátku, měl sedmatřicet let, nezdravě obtloustlou postavu, matnou, zažloutlou pleť a kolem očí zatrpklé vrásky. Seděl na vrátkách na kopci nad Fishbournem, na sobě značně ošumělý černý žaket s vestou, křiklavou vázanku z inventáře svého obchodu a golfovou čepici naraženou na oko, a volal do nebes: „Tahle monstrozitní, idiotická, deprimózní díra!“

Uplynulo patnáct let a člověk by si řekl, že zvláštní květinka páně Pollyho fantazie už dávno uvadla a uschla bez jediného semínka schopného vyklíčit. A přesto v něm přežívala jako neuhasitelná žízeň po veselých, příjemných zážitcích po vytříbenosti a kráse. Pokud měl kdy, ležel v knihách. Četl díla, jež rozkošně neotřelým, barvitým jazykem líčila radost a krásu, úžasné kraje a skvělé časy. Bohužel, takových skvostů není mnoho a noviny a laciné romány, jež tvořily převážnou část jeho četby, pro něj postrádaly půvab, protože v nich nenalézal umných epitet. A přestože velice rád rozprávěl, neměl s kým. Krom toho se musel starat o obchod.

Krámku se od samého začátku příliš nedařilo. Najal si ho, aby unikl osudu v podobě bratrance Johnsona a také proto, že mu kdysi Fishbourne učarovalo. Nevadil mu proto ani mizerný tmavý byt nad krámem, v němž se dalo jen živořit, ani nemilosrdné sevření jeho miniaturních rozměrů, nepraktická suterénní kuchyně, která v zimě musela sloužit za obývací pokoj, úzký dvorek, jenž sousedil se zadním traktem fishbournského hotelu Royal, ani únavné vysedávání a čekání na zákazníky, či nepříliš růžové finanční vyhlídky. Zprvu si představoval, jak za slunného zimního rána sedí s Miriam u snídaně, všude se line vůně opékané slaniny, a že ke svačině dostane vdolečky. Maloval si, jak bude v neděli odpoledne chodit na pláž či na procházky po okolí a trhat kopretiny a vlčí máky. Dopadlo to ale tak, že se u snídaně obvykle strašně pohádali a vdolečky ke svačině se nekonaly. A Miriam prohlašovala, že se nesluší, aby člověk v neděli bloumal někde po polích.

Bohužel, Miriam se dům okamžitě znelíbil. Nezamlouval se jí už na první pohled, a když si ho prohlédla blíž, líbil se jí ještě míň. „Samé schody,“ prohlásila, „a s uhelnou v baráku tu pořád bude hrozný nepořádek.“

„Vidíš, to mě nenapadlo,“ řekl pan Polly, jenž za ní při prohlídce běhal jako pejsek. „Abych jenom uklízela,“ vrčela.

„Bílé nátěry jsou sice moc hezké,“ dodala, „ale je na nich hned všechno vidět. Lepší by bylo nechat dřevo pěkně ofládrovat.“

„Tady,“ odvážil se pan Polly, „tady bychom mohli mít pár květináčů.“

„Ani nápad,“ zarazila ho, „já už si užila dost s Minniiným ibiškem…“

Než se nastěhovali do svého, bydleli týden v laciném penziónu. Ještě ve Stamtonu si levně pořídili nové příbory a prostírání a pár kousků nábytku z druhé ruky, a zbytek dokoupili ve Fishbournu. Jakmile Miriam opustila domov, kde ustavičně zvonil smích, stala se z ní vážná, zapšklá ženská, které musela mít všechno „jaksepatří“ a věčně se mračila. Pan Polly se celkem s chutí pustil do zařizování krámu a neustále si vesele hvízdal dokud mu Miriam neřekla, že jí to leze na nervy. Okamžitě po nastěhování vyvěsil cedule, jež halasně oznamovaly, že se tu bude otvírat obchod pánskou galanterií a módním zbožím, a výlohu upravil s pevným úmyslem ukázat městu, jak se má aranžovat. Nabízel slamáky, imitace panamských klobouků, odvážně pruhované koupací úbory, lehké flanelové košile, letní vázanky a konfekční kalhoty pro pány, mladé muže i hochy. Když na ulici zahlédl majitele rybárničky ze sousedství či vlastníka obchodu s porcelánem odvedle, vždy slušně kývl na pozdrav. A o první společné neděli se s Miriam pečlivě ustrojili – on si vzal svůj smutečně-svatební kabát a klobouk, ona svatební kostým – a vyšli si slavnostně na procházku a do kostela; důstojnější párek abys pohledal…

(...)

 

(Herbert George Wells, Příběh pana Pollyho)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist