Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

10/ Štvrtok 17. december. Neveriaci

Týždeň pred Vianocami udrel mráz, čo ako oceľová rukavica drvil ľudí, ktorí sa mlčky náhlili ulicami Osla, sústredení len na to, aby čím skôr dorazili do cieľa a unikli chladu.

Harry sedel v zasadačke v červenej zóne policajnej stanice, počúval deprimujúcu správu Beate Lonnovej a snažil sa ignorovať noviny, čo mal položené na stole. Vo všetkých sa na titulnej strane spomínala vražda, všetky uverejnili tú istú rozmazanú fotografiu z večerného námestia. Venovali jej dve či tri strany vo vnútri novín. Bulvárny denník VG a ľavicový Dagbladet napísali čosi, čo sa s istou dávkou veľkorysosti dalo nazvať portrétom Roberta Karlsena, zostaveným na základe náhodných útržkov rozhovorov s jeho priateľmi a známymi. Zlatý chlapec. Vždy rád pomohol. Tragédia.

Harry všetky články preletel, no nenašiel v nich ani náznak užitočnej informácie. Nikomu sa nepodarilo skontaktovať s rodičmi a pravicový Aftenposten ako jediný denník citoval Jona, jeho strohý výrok Nepochopiteľné. Dostal sa pod fotografiu chlapca so zmäteným výrazom a strapatými vlasmi pred domom na Goteborggata. Reportáž pripravil Harryho starý známy Roger Gjendem.

Harry si cez dieru v rifliach poškrabal stehno. Uvedomil si, že sa už mal obliecť teplejšie. Keď ráno o pol ôsmej dorazil do práce, zamieril k Hagenovi, aby sa informoval, kto povedie vyšetrovanie. Hagen naňho pozrel a odvetil, že po dohode so šéfom kriminálky rozhodol, že ho povedie Harry. Zatiaľ. Harry sa nespýtal, čo znamená zatiaľ, len prikývol a odišiel.

Od desiatej sedeli na porade dvanásti vyšetrovatelia z úseku násilných trestných činov, Beate Lonnova a Gunnar Hagen, ktorý prišiel len počúvať.

Výrok They Nilsenovej z predchádzajúceho večera zostával naďalej aktuálny.

Nemali jediného svedka. Nikto z ľudí na námestí nevidel nič podozrivé. Záznamy z bezpečnostných kamier ešte vyhodnocovali, no doposiaľ im nič nepriniesli. Nikto zo zamestnancov obchodov a reštaurácií v okolí si nevšimol nič podozrivé, neprihlásili sa nijakí náhodní okoloidúci. Beate, ktorá pozorne preskúmala fotografie, čo im neskoro večer zaslali z denníka Dagbladet, musela konštatovať, že ide buď o detailné portréty usmievajúcich sa dievčat, alebo o zábery na námestie, také rozmazané a zrnité, že sa na nich nedali rozoznať tváre ľudí. Zväčšila všetky fotografie obecenstva v blízkosti Roberta Karlsena, no nezbadala zbraň ani nič, čo by pomohlo identifikovať páchateľa.

Nezískali ani technické stopy, iba expert na balistiku z techniky potvrdil, že projektil, čo prevŕtal hlavu Roberta Karlsena, skutočne patril do nájdenej nábojnice.

A nenašli ani motív.

Beate Lonnova dohovorila a Harry odovzdal slovo Magnusovi Skarremu.

„Ráno som sa rozprával s vedúcou bazáru na ulici Kirkeveien, kde Robert Karlsen pracoval,“ začal Skarre. „Karlsenova smrť ju zasiahla. Podľa nej mali Roberta všetci radi, bol to šarmantný muž, vždy dobre naladený. Pripustila, že občas býval trochu nepredvídateľný. Napríklad sa bez dôvodu nezjavil v práci a podobne. No nevedela si predstaviť, že by mal nepriateľov.“

(...)

 

(Jo Nesbø, Spasiteľ)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist