Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

Kapitola 1

4.BŘEZNA 1997, 7:25

JACK STAPLETON se předklonil a napjal svaly na pedálech, když vyrazil sprintem podél posledního bloku směrem na východ po Třicáté ulici.

Asi padesát metrů od První avenue se NEw YoRK cl'rY napřímil a šlapal bez držení, než začal brzdit. Dopravní světlo, ke kterému dojížděl, mu nepřálo, a ani Jack nebyl takový šílenec, aby vplul do směsi aut, autobusů a náklaďáků, řítících se směrem z centra.

Počasí se značně oteplilo a dvanáct centimetrů prašanu, který napadl před dvěma dny, už bylo pryč, až na pár špinavých hromad mezi zaparkovanými auty. Jack byl rád, že jsou ulice čisté. protože několik dnů nemohl vyrazit na kole. Bicykl byl teprve tři týdny starý. Byla to náhrada za ten, který mu před rokem ukradli.

Původně měl Jack v plánu pořídit si nové kolo hned. Ale rozmyslel si to po strašlivě blízkém kontaktu se smrtí, který ho na nějakou dobu přiměl stavět se k riziku konzervativně. Epizoda neměla nic společného s jízdou na kole po městě, nicméně ho vyděsila dost na to, aby si přiznal, že jeho styl jízdy byl vědomě lehkomyslný. , Čas ale Jackovy obavy oloupil. Poslední popud se dostavil, když v tlačenici v metru přišel o náprsní tašku a hodinky.

Následujícího dne si koupil nové horské kolo Cannondale a podle názoru svých přátel se chystal znovu ke svým starým fórkům. Ve skutečnosti už však nepokoušel osud tím, že by se tlačil mezi ujíždějící dodávky a zaparkovaná auta, neproplétal se už jako slalomář po Druhé avenuc a po setmění se převážně držel mimo Central Park.

Jack zastavil na rohu, aby počkal na zelenou, a opřen nohou o chodník ' zkoumal okolní scenérii. Skoro hned si uvědomil, že na východní straně , První avenue před cílem jeho cesty, Úřadem vrchního soudního patolo' ga města New Yorku, aneb - jak zjednodušeně říkali někteří lidé - márnicí, parkuje houfec televizních dodávek s vystrčenými tykadly antén.

Jack byl jedním ze zdejších soudních patologů a toto postavení zastával už skoro rok a půl, takže viděl podobnou žurnalistickou zácpu při četných příležitostech. Obvykle to znamenalo, že došlo k úmrtí nějaké celebrity, nebo aspoň někoho, koho média momentálně proslavila.

Pokud nešlo o úmrtí jednotlivce, pak to byla masová katastrofa, třeba ztroskotání letadla nebo srážka vlaků. Z důvodů jak osobních, tak veřejných Jack doufal, že se jedná o první případ.

Jakmile naskočila zelená, opřel se Jack do pedálů po První avenue a vstoupil do prostor márnice přes příjmový průjezd na Třinácté ulici.

Zaparkoval kolo na obvyklém místě vedle rakví používaných na mrtvoly, o které se nikdo nepřihlásil, a vyjel výtahem do prvního patra.

Hned mu bylo jasné, že zde panuje menší rozruch. Telefony v komunikační místnosti horlivě obsluhova lo několik sekretářek: ty obvykle přicházely až po osmé. Jejich pulty zářily blikajícími červenými světýlky.

Dokonce i kóje seržanta Murphyho byla otevřená a svítilo tu stropní světlo, ačkoliv mu jeho obvyklý modus operandi velel přijít teprve někdy po deváté.

(...)

 

(Robin Cook, Chromozon 6)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist