Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Stručný obsah

Chodský román, líčící životní osudy dvou bratří Porazilů - Martina a Hadama, se odehrává v autorově milovaném rodné kraji pod Čerchovem, především v rodném Klenčí. Počáteční vzájemnou lásku a úctu obou bratrů postupně rozleptává závist a chamtivost Martinovy ženy Manky...

Žili dva bratři - Martin a Hadam. Oběma otec přál, aby se dobře oženili, ale oni si raději vybrali nevěsty podle svého srdce. Martin Manku a Hadam Dodličku. Pantáta jim rozdělil statek napůl a postavil nové stavení, aby mohli žít odděleně.

Jenže Manka byla lakomá. Po prvním dítěti už další nechtěla, pořád se jí zdálo, že mají všeho málo a že "Hadamovi" toho mají víc. Až bratry začal štvát proti sobě, což se jí po nějaké době začalo dařit.

Co začalo jako sousedské spory, přerostlo ve pře napřed u místních a později i městských soudů. Peníze z obou rodin mizely. Nebyl snad jediný kus pozemku, o který by se nepřeli a advokáti dali za pravdu jednou tomu, podruhé onomu.

Po jednom sporu zavřeli Hadama na šest měsíců do vězení. Tam se mu to všechno rozleželo, a tak když se vrátil a potkal bratra v lese, chtěl se usmířit. Jenže Martin - napůl šílený z lakomé a hádavé Manky - místo toho proti němu zvedl motyku. Hadam se bránil a bratra zabil.

Soud sice Hadama osvobodil, ten ale potřeboval pro klid duše nějakou formu trestu, a proto se dal dobrovolně k františkánskému řádu. Dodlička a děti za ním občas jezdily.

Martinův syn (rovněž Martin) příbuzným nic nezazlíval, ale aby matce ulehčil, chtěl se stát sedlákem a nechat studia. Matka však jeho sny odmítla a přinutila ho, aby dostudoval, že chce být na stáří u něj - jako u kněze - zaopatřená.

Martin se podvolil, vystudoval, byl vysvěcen a přijal místo kaplana v jednom děkanství. Matce posílal peníze, aby se měla lépe, ale ona je stejně všechny škudlila v truhle.

Starého děkana otrávili a o jeho místo se ucházeli dva rodáci. Jenže proti sobě bojovali nečestně, a tak biskup rozhodl, že místo dostane Martin, ačkoliv ten by si spíše přál odejít na nějakou venkovskou faru.

Tak se Martin stal děkanem a vzal matku k sobě. Ona mu však začala ztrpčovat život, jako kdysi svému muži. Lakotila, na služky byla hrubá, odmítala se slušně oblékat, moc a těžce pracovala, ale zároveň si stěžovala, že dře. Martin se ji kolikrát snažil přemluvit, aby toho nechala a odpočívala, ale vždy se na něj jen utrhla.

Martinovi postupně svou zlou povahou a lakotným jednáním zničila pověst i nervy. Vydržel dlouho, ale po jednom z jejích mnoha výstupů se neovládl a začal ji škrtit. Přestal, ale zároveň si uvědomil, že takhle dál žít nedokáže (jeho měli všichni za padoucha a matku za světici) a odjel k biskupovi. Všechno mu vysvětlil, biskup pochopil a nechal ho rovněž vstoupit do františkánského řádu, kde už byl jeho strýc.

S matkou už se neviděl. Nechal jí úspory a za několik let přišla zpráva o její smrti.

 

(Jindřich Šimon Baar, Poslední soud)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist