Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Stendhal


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Stendhal - životopis

Stendhal
[23.1.1783-23.3.1842]
Stendhal - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Francouzský romanopisec, hudební a literární kritik, autor cestopisů a teoretických spisů, představitel kritického realismu a mistr psychologického románu. Vlastním jménem Henri Beyle. Narodil se roku 1783 v Grenoblu.

Již v mládí byl Stendhal ovlivněn osvícenstvím a protikrálovským hnutím, jež vzešlo z vlasteneckého nadšení Velké francouzské revoluce, záhy se názorově rozešel se svým konzervativním otcem a v 17 letech se přestěhoval do Paříže. Po studiích vstoupil do Napoleonovy armády a jako intendant zásobování se zúčastnil i tažení do Ruska a na vlastní kůži zažil Moskevský požár. Za restaurace prožil 7 let v Itálii. Po návratu do Francie se zapojil do bojů o novou literaturu, o romantismus, proti dvorskému klasicismu (polemický spis Racine et Shakespeare).

Stendhal byl milovníkem italského renesančního umění, náměty jeho prvních literárních pokusů se staly životopisy umělců. Svůj pseudonym Stendhal poprvé použil při vydání Dějin malířství v Itálii. Spis O lásce se později stal jedním ze Stendhalových nejznámějších děl, v roce vydání (1822) však zůstal téměř nepovšimnut. Spisovatelské dráze se naplno začal věnovat až po svých čtyřicátinách , kdy začal psát romány. Roku 1830 vyšel Stendhalovi první román - Červená a černá (u nás vydávaný jako Červený a černý), inspirovaný skutečným příběhem. Zde, ale i v dalších dvou románech – Lucien Leuwen (vyšel až téměř 100 let po autorově smrti) a Kartouza parmská (1839) - je hrdinou mladý muž, plný ctižádosti i touhy po vášnivé lásce, který se střetá s omezujícím vlivem společnosti, proti níž se lze vzbouřit a zahynout anebo se přizpůsobit a zvítězit nad ní přetvářkou.

Stendhal dovedl do detailu rozpitvat ve vnitřních monolozích hrdinů jejich pohnutky, čímž se stal jedním z největších mistrů psychologického románu. Své romány zasazoval do prostředí, které důvěrně znal – jakobínská revoluce a Napoleon. Líčení bitvy u Waterloo (1815) v románu Kartouza Parmská se stalo vzorem pro evropský realismus 19. století. Pro věcný a neosobní styl vyprávění lze tohoto jednoho z největších velikánů francouzské a světové literatury zařadit na přelom romantismu a realismu. Stendhal za svého života nebyl příliš čten a zůstal prakticky neznámý. Byl objeven a pochopen (dle vlastní předpovědi) až po roce 1880. Stendhal zemřel roku 1842 v Paříži.

Další životopisy: [1] [2] [3] 

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist