Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Stendhal


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Stendhal - životopis

Stendhal
[23.1.1783-23.3.1842]
Stendhal - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Francouzský romanopisec, hudební a literární kritik, autor cestopisů a teoretických spisů, představitel kritického realismu a mistr psychologického románu. Vlastním jménem Henri Beyle. Narodil se roku 1783 v Grenoblu.

Již v mládí byl Stendhal ovlivněn osvícenstvím a protikrálovským hnutím, jež vzešlo z vlasteneckého nadšení Velké francouzské revoluce, záhy se názorově rozešel se svým konzervativním otcem a v 17 letech se přestěhoval do Paříže. Po studiích vstoupil do Napoleonovy armády a jako intendant zásobování se zúčastnil i tažení do Ruska a na vlastní kůži zažil Moskevský požár. Za restaurace prožil 7 let v Itálii. Po návratu do Francie se zapojil do bojů o novou literaturu, o romantismus, proti dvorskému klasicismu (polemický spis Racine et Shakespeare).

Stendhal byl milovníkem italského renesančního umění, náměty jeho prvních literárních pokusů se staly životopisy umělců. Svůj pseudonym Stendhal poprvé použil při vydání Dějin malířství v Itálii. Spis O lásce se později stal jedním ze Stendhalových nejznámějších děl, v roce vydání (1822) však zůstal téměř nepovšimnut. Spisovatelské dráze se naplno začal věnovat až po svých čtyřicátinách , kdy začal psát romány. Roku 1830 vyšel Stendhalovi první román - Červená a černá (u nás vydávaný jako Červený a černý), inspirovaný skutečným příběhem. Zde, ale i v dalších dvou románech – Lucien Leuwen (vyšel až téměř 100 let po autorově smrti) a Kartouza parmská (1839) - je hrdinou mladý muž, plný ctižádosti i touhy po vášnivé lásce, který se střetá s omezujícím vlivem společnosti, proti níž se lze vzbouřit a zahynout anebo se přizpůsobit a zvítězit nad ní přetvářkou.

Stendhal dovedl do detailu rozpitvat ve vnitřních monolozích hrdinů jejich pohnutky, čímž se stal jedním z největších mistrů psychologického románu. Své romány zasazoval do prostředí, které důvěrně znal – jakobínská revoluce a Napoleon. Líčení bitvy u Waterloo (1815) v románu Kartouza Parmská se stalo vzorem pro evropský realismus 19. století. Pro věcný a neosobní styl vyprávění lze tohoto jednoho z největších velikánů francouzské a světové literatury zařadit na přelom romantismu a realismu. Stendhal za svého života nebyl příliš čten a zůstal prakticky neznámý. Byl objeven a pochopen (dle vlastní předpovědi) až po roce 1880. Stendhal zemřel roku 1842 v Paříži.

Další životopisy: [1] [2] [3] 

Akce tohoto týdne:

Alexandre Dumas: balíček 3 elektronických knih (PDF+ePub)     za 135  95 Kč (-30%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist