Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Lev Nikolajevič Tolstoj


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Lev Nikolajevič Tolstoj (Лев Николаевич Толстой) - životopis

Lev Nikolajevič Tolstoj (Лев Николаевич Толстой)
[9.9.1828-20.11.1910]

Ruský prozaik, dramatik, publicista, myslitel, filosof a pedagog, všestranná umělecká osobnost světové literatury. Zakladatel křesťanské náboženské koncepce hlásající pasívní rezistenci a nepřetržité mravní sebezdokonalování člověka, přední představitel kritického realismu. Pocházel ze staré šlechtické rodiny.

Již v mladistvých Tolstého prózách se výrazně projevily základní rysy jeho uměleckého talentu, ostře realistický, obnažující pohled na skutečnost a umění psychologické analýzy. Složitá sociálně myšlenková problematika poreformního období přivedla Tolstého k soustředěnému zájmu o dějinné cesty ruského národa.

Počátkem osmdesátých let 19. století nastal názorový přerod Tolstého, který se odrážel ve stále útočnější kritice společenských pořádků, jak to vyjadřovala jeho proticírkevní a protivládní publicistika i umělecká tvorba. Svými názory měl blízko k Chelčickému, přikláněl se k osvícenským moralitám. Na pozadí přírodních sil vyjádřil přesvědčení o tragickém rozporu světa moderní civilizace a poetické lidové kultury, odmítal kult hrdinských postav a proklamoval teorii živelného působení osudových faktorů v dějinách. Pranýřoval vesnický patriarchalismus i měšťácké konvence 19. století.

Protikladnost společensko-filosofických stanovisek Tolstého ovlivnila i jeho názory na otázky soudobého vzdělání, osvěty, umění a výchovy. Na rozdíl od carských systémů zastával teorii svobodné výchovy. Jakožto pedagog napsal řadu dodnes cenných povídek pro děti.

Lev Nikolajevič Tolstoj zemřel v požehnaném věku během útěku z domova na železniční stanici Astapovo.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist