Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Josef Kainar


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Josef František Kainar - životopis

Josef František Kainar
[29.6.1917-16.11.1971]
Josef František Kainar - fotografie
[1] [2]

Josef František Kainar se narodil roku 1917 v Přerově v železničářské rodině. Život v blízkosti nádraží, ruch, náročná práce otce a mnoho dalších byly příčinou toho, že se rodiče roku 1927 rozvedli. Matka s dcerou Irenou, které bylo již 19 let, odjely na Slovensko neznámo kam. Syn Josef zůstal s otcem, který se však ještě téhož roku oženil znovu.

Na obecné škole v Přerově patřil Josef Kainar k premiantům. Roku 1928 začal studovat na přerovském gymnáziu, které ukončil roku 1934. Na gymnaziální studia mladého Kainara nesporně působily rodinné události. V této době již také zažíval své první publikační úspěchy, když mu ve školním roce 1932/33 otiskli v celostátním studentském časopisu karikaturu Ovidia jako výpravčího. 5. května 1934 se mladý Kainar z nešťastné lásky pokusil o sebevraždu, když si prostřelil břicho revolverem svého spolužáka.

V roce 1934 odjel Kainar z města a spolu s rodinou se odstěhoval do Olomouce, kde začal studovat na Státním československém gymnáziu. Vlivem choroby však Kainar nepostoupil do septimy a byl nucen nastoupit na gymnázium v Hlučíně. Zapsal se do paměti jako průměrný student s nadprůměrným nadáním uměleckým, dobrý muzikant a veselý společník. Po maturitě se rozhodl studovat na filozofické fakultě v Praze. 17. listopadu 1939 však musel předčasně ukončit vysokoškolské studium z důvodu zavření českých vysokých škol. Kainar zřejmě nebydlel v koleji, díky čemuž ušel zatčení a koncentračnímu táboru.

Kainar vystřídal mnoho povolání. Když okupanti zavřeli vysoké školy, vrátil se Kainar domů. Necelý rok pracoval na nádraží jako pochůzkář na trati, později v kanceláři. Pak se živil jako profesionální kytarista v Doležalově orchestru. Střídavě pracoval na pile v Ostravici a v Doležalově orchestru. V Ostravici nakonec zůstal skoro do konce války.

V roce 1945 se Kainar rozhodl dokončit filozofickou fakultu. Zdržel se v Brně a s plánovaným studiem skončil. Do Brna se přestěhoval, stal se redaktorem Svornosti. Ze zaměstnání však brzy odešel. Spolupracoval se Svobodnými novinami. V Brně navázal nová přátelství a oženil se. V roce 1954 si léčil v sanatoriu poruchu látkové výměny. V 60. letech spolupracoval s filmem, rozhlasem, televizí a časopisy. Kainar tam působil jako autor písní, komentářů, dialogů, povídek a pomocný režisér. Roku 1956 odešel do Prahy a rozvedl se. V tomto období vydával knihy a publikoval v časopisech. Znovu se oženil.

Kainar byl ve svých padesáti letech jmenován zasloužilým umělcem. O čtyři roky později, koncem roku 1971, zemřel.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist