Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Společníci

"Vstoupil mi dohlavy, jako by ta byla městem a on lampionovým průvodem, který rozsvěcuje ulice..."

Takto nad hrobem svého přítele promluvil muž, o němž ve své knize Zadostiučinění poezie píše laureát Nobelovy ceny, básník Seamus Heaney.

"Co považujete za domov?" - otázka, která padla mezi dvěma neznámými lidmi v letadle.

"Kdekoliv je ona", zní odpověď a pán ukazuje na svou ženu.

"Jsou dvoučlenným osazenstvem plovoucí hospody, která nemá nikdy zavřeno", říká žena o svém manželovi a jeho celoživotním kamarádovi, kteří kousek od břehu dřepí v mrňavé pramici a chechtají se, povídají si a tak trochu taky chytají ryby.

"Pokrevní příbuzenství trvá navždy a nemůžete si ho vybrat; manželství je naproti tomu jasná volba a pohromadě je pak drží zákon, děti a zvyk; zato ale přátelství, přátelství od srdce a kamarádství mezi chlapy, je silnější než vztah pokrevní a také vydrží déle než láska. Radši chci starého kamaráda než starého bratra nebo starou manželku."

To jsou slova jednoho řeckého holiče.

"Každý tě posuzuje podle kamarádů", řekl mi otec.

"Tvůj otec má za kamarády samé blbce a opilce", prohlásila moje matka.

"Sám sobě byl nejlepším kamarádem - pořád byl sám, ale nikdy nebyl osamělý", řekla truchlící vdova na pohřbu svého manžela. "Ale já si vždycky říkala, že když je sám, tak je ve špatné společnosti."

Rozhovor zachycený na autobusové zastávce:

"Měl Ježíš někdy nějakého kamaráda? Jasně že měl ty své následovníky a apoštoly, ale měl nějakého opravdického kamaráda? Neměl."

"No lidi nahoře jsou vždycky sami."

"Fakt je, že dole to sice není o moc lepší, ale aspoň tam máš společnost."

A tak dál. Jen málokdo dokáže celou cestu ujít úplně sám. Každý aspoň někdy někoho potřebuje.


"Co je to OPRAVDOVÉ?", zeptal se jednoho dne Králík, když leželi bok po boku... "Znamená to snad, že v tobě něco bzučí a čouhá z tebe nějaká páka?"
"Opravdové vůbec neznamená, jak jsi udělaný", řekl mu koník Plyšák. "To se prostě najednou stane. Třeba když tě má dítě hodně, ale hodně dlouho rádo, nejenže si s tebou hraje, ale že tě OPRAVDU miluje, tak potom jsi teprve opravdový."
"A bolí to?", zeptal se Králík.
"Někdy", odpověděl koník, protože vždycky říkal pravdu. "Ale když jsi Opravdový, tak ti bolest nevadí."
"A stane se to najednou, jako když tě natáhnou klíčkem, anebo kousek po kousku?"
"Najednou se to nestane", řekl koník. "Jde to postupně a trvá to dlouho. Proto k tomu málokdy dojde u věcí, které se snadno rozbijí, nebo mají ostré hrany a je třeba s nimi zacházet opatrně. Spíš platí, že když začneš být Opravdový, tak už ti díky vší té lásce vypadaly všechny chlupy a už nemáš oči a jsi celý odraný a nožičky ti visí jen na vlásku. Ale na tom všem vůbec nezáleží, protože jakmile jsi Opravdový, tak nemůžeš být ani ošklivý, leda snad pro lidi, kteří tomu nerozumí."

(...)

 

(Robert Fulghum, Slova, která jsem si přál napsat sám)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist