Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Miguel Cervantes: balíček 2 elektronických knih (PDF+ePub)     za 98  74 Kč (-25%)

Náhodná ukázka:

Prvá časť
/ ZEM

 

1/

Mýtna stanica pri Alnabru 1. november 1999

 

Harryho zorné pole preťal sivý vták. Harry zaťukal prstom na volant. Toto je pomalý čas. Niekto včera o pomalom čase hovoril v televízii. Pomalý čas. Ako Štedrý večer chvíľu predtým, než sa rozbalia darčeky. Alebo chvíľa v elektrickom kresle tesne pred zapnutím prúdu.

Zaklopal silnejšie.

Stáli na otvorenom priestranstve, kúsok od mýtnej stanice na diaľnici pri Osle. Ellen pridala na rádiu hlasitosť. Reportér s pátosom v hlase oznamoval: „Lietadlo pristálo pred päťdesiatimi minútami a presne o 6.38 americký prezident položil nohu na nórsku pôdu. Privítali ho predstavitelia Jevnakerského okresu. V Osle máme krásny jesenný deň, čo celému stretnutiu vytvára typicky nórsky rámec. Ešte raz si vypočujme, čo prezident pred polhodinou povedal novinárom.“ Opakovali to už po tretí raz. Harry si opäť predstavil, ako sa vykrikujúci novinári tlačia k zátarasám. Muži v sivých oblekoch na druhej strane sa ani veľmi neusilujú nevyzerať ako agenti tajnej služby. Pohľadom skúmajú dav, po dvanásty raz skontrolujú, či im slúchadlo pevne sedí v uchu, opäť skúmajú dav, napravia si slnečné okuliare, skúmajú dav, na chvíľu sa im pohľad zastaví na fotografovi, ktorého objektív je trochu pridlhý, skúmajú ďalej, po trinásty raz si skontrolujú slúchadlo v uchu.

Niekto povedal po anglicky vitajte, na okamih nastalo ticho a v mikrofóne to zachrapčalo.

„First let me say I’m delighted to be here…“ začal po štvrtý raz prezident širokou americkou angličtinou.

„Niekde som čítal, že mu známy americký psychológ diagnostikoval disociatívnu poruchu, takzvanú MPD,“ začala Ellen.

„MPD?“

„Mnohonásobnú poruchu osobnosti. Jekyll a Hyde. Pri vôbec prvej diagnóze tejto choroby nejaký psychológ tvrdil, že prvé ja pacienta vôbec netuší, že druhé ja, sexuálny netvor, s dotyčnými ženami spáva. Preto ho ani štátny žalobca nemohol obviniť z krivej prísahy.“

„Ježiši,“ zagúľal Harry očami a pohľad uprel na helikoptéru, čo im krúžila nad hlavou.

V rádiu sa hlas s nórskym prízvukom spýtal:

„Pán prezident, toto je pre vás prvá návšteva Nórska v úlohe prezidenta. Aké sú vaše pocity?“ Ticho.

„Som veľmi rád, že som sem mohol prísť. A za ešte dôležitejší pokladám fakt, že sa tu môžu stretnúť lídri štátu Izrael a palestínskeho ľudu. Kľúčom k…“

„Pán prezident, pamätáte si niečo z vašej prvej návštevy v Nórsku?“

„Samozrejme. V dnešných rozhovoroch by sme…“

„Pán prezident, aký je význam Osla a Nórska pre svetový mier?“

„Nórsko hrá dôležitú úlohu.“

Hlas bez nórskeho prízvuku:

„Pán, prezident, aké sú podľa vás reálne ciele týchto rozhovorov?“ Prenos sa prerušil a ozval sa hlas zo štúdia:

„Ako ste si mohli sami vypočuť, prezident ocenil úlohu Nórska pri… hm, v záujme mieru na Blízkom východe. Práve v týchto chvíľach je americký prezident na ceste do…“ Harry si vzdychol a vypol rádio. „Ellen, povieš mi, čo sa s touto krajinou deje?“ Mykla plecom.

(...)

 

(Jo Nesbø, Zrada)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist