Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Dante Alighieri


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Durante degli Alighieri - životopis

Durante degli Alighieri
[1.6.1265-14.9.1321]

Dante Alighieri byl italský básník, předchůdce renesance a jeden z nevýznamnějších představitelů světové literatury. Jeho dětství je zahaleno tajemstvím, nicméně je známo, že se mu od mládí dostalo vzdělání ve všech „sedmi svobodných uměních“ - trivium (gramatika – především latina, dialektika a rétorika) a quadrivium (aritmetika, geometrie, astronomie a hudba). Zabýval se studiem antického i soudobého italského a provensálského básnictví.

Dante studoval nejprve v dominikánské škole, poté studoval filosofii a teologii. Po absolvování škol se oženil s Gemmou Donati a aktivně se zapojil do politického života ve Florencii. Roku 1300 se stal priorem městského státu Florencie. V probíhajícím sporu se přiklonil na protipapežskou stranu, roku 1302 byl z Florencie vyhoštěn a zbytek svého života musel strávit ve vyhnanství. Pochován je v Ravenně.

Jeho tvorbu ovlivnila platonická a idealizovaná láska k Beatrici Portinari. Dante ve svém díle hledal ideál lidské a božské dokonalosti. Dantovu tvorbu je možné rozčlenit na tři hlavní období: 1) milostná poesie a rytířské ideály (Nový život - "Vita nuova"), 2) věda a cesta k lidské dokonalosti (latinské traktáty) a 3) touha po náboženské a politické reformě (např. utopický traktát Monarchie - "De monarchia", mající značný význam z hlediska dějin politické filosofie). Vrcholným Dantovým dílem je bezesporu epos Božská komedie   (La Divina commedia), který má tři části: Peklo  , Očistec  , Ráj  . Dante v podstatě vytvořil spisovnou italštinu, kterou svými díly prosadil, zároveň svůj přístup i teoreticky zdůvodnil. Dantovým dílem vyvrcholilo středověké písemnictví.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist